Uczniowie mają wybierać dyrektora szkoły. MEN ujawnia szczegóły

Ministerstwo Edukacji planuje wprowadzić zmiany w zasadach wyboru dyrektorów szkół ponadpodstawowych. Nowe przepisy zakładają, że w pracach komisji konkursowej mieliby uczestniczyć także uczniowie. – Przede wszystkim ci, którzy ukończyli 18 lat – dodał rzecznik MEN Piotr Otrębski. Uczniowie mieliby jednego przedstawiciela w komisji.

2025-05-21, 08:21

Uczniowie mają wybierać dyrektora szkoły. MEN ujawnia szczegóły
Szefowa MEN Barbara Nowacka. Foto: PAP/Marcin Obara

MEN chce, aby uczniowie brali udział w wyborze dyrektora szkoły

Obecnie skład komisji określa ustawa Prawo oświatowe. W komisji zasiada po trzech przedstawicieli organu prowadzącego szkołę (np. samorządu) oraz kuratorium oświaty, po dwóch przedstawicieli rady pedagogicznej i rady rodziców, a także po jednym przedstawicielu związków zawodowych. 

Resort edukacji zapowiada, że w przypadku szkół ponadpodstawowych do komisji dołączyć mógłby jeden przedstawiciel pełnoletnich uczniów. Jak podkreślił rzecznik ministerstwa Piotr Otrębski, uczniowie nie mieliby większego wpływu na decyzje niż rodzice, którzy mają dwóch przedstawicieli.

Pomysł rozszerzenia składu komisji konkursowej wyszedł od Zespołu ds. Praw i Obowiązków Ucznia – ciała doradczego przy ministrze edukacji. Jak poinformowała wiceministra Katarzyna Lubnauer w odpowiedzi na jedną z poselskich interpelacji, rekomendacja ta została pozytywnie oceniona przez kierownictwo ministerstwa. W kolejnych miesiącach propozycja ma zostać poddana dalszym analizom i pracom koncepcyjnym.

REKLAMA

ZNP i niektórzy samorządowcy sceptyczni

Nie wszyscy jednak podchodzą do tego pomysłu z entuzjazmem. Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz ocenił, że lepszym rozwiązaniem byłoby powołanie w szkołach rad szkoły, które mogłyby konsultować się z samorządem uczniowskim. Jego zdaniem bezpośredni udział uczniów w wyborze dyrektora nie jest konieczny i stanowi zbyt daleko idącą zmianę. 

Podobną opinię wyraziła Anna Grygierek, burmistrz Strumienia i wiceprzewodnicząca Związku Gmin Wiejskich RP. Zwróciła uwagę, że już teraz trudno jest znaleźć kandydatów na stanowisko dyrektora, a w jej ocenie rozszerzanie składu komisji może tylko utrudnić proces wyboru. 

Dyrektor szkoły lub placówki powoływany jest na pięć lat. Funkcję tę może pełnić nauczyciel mianowany lub dyplomowany, a także – w niektórych przypadkach – osoba spoza zawodu nauczycielskiego, choć wówczas nie może ona sprawować nadzoru pedagogicznego.

REKLAMA

Czytaj także:

Źródła: PolskieRadio24.pl/PAP/ak/k

 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej