Tusk krytykuje Nawrockiego ws. Ukrainy. "Śmiertelnie niebezpieczne dla Polski"

Premier Donald Tusk krytykuje stanowisko Karola Nawrockiego dotyczące Ukrainy. "Pierwszym i najważniejszym żądaniem Putina wobec Ukrainy i Zachodu jest zakaz przystąpienia Ukrainy do NATO. Karol Nawrocki właśnie ochoczo podpisał się pod tym postulatem" - czytamy we wpisie szefa rządu w serwisie X.

2025-05-21, 13:00

Tusk krytykuje Nawrockiego ws. Ukrainy. "Śmiertelnie niebezpieczne dla Polski"
Tusk skrytykował Nawrockiego za to, że poparł postulat Mentzena, aby sprzeciwić się przystąpieniu Ukrainy do NATO.Foto: Leon Neal/Associated Press/East News, Wojciech Olkusnik/East News

Tusk krytykuje Nawrockiego ws. Ukrainy i NATO

Popierany przez PiS w wyborach prezydenckich Karol Nawrocki zadeklarował gotowość do podpisania przygotowanej przez Sławomira Mentzena deklaracji. Jednym z zawartych w niej punktów jest to, że kandydat "nie poprze ustawy w sprawie ratyfikacji Ukrainy do NATO". 

W środę premier podkreślił, że pierwszym i najważniejszym żądaniem Władimira Putina wobec Ukrainy i Zachodu jest zakaz przystąpienia Ukrainy do NATO. "Nawrocki właśnie podpisał się ochoczo pod tym postulatem" - napisał. "Następnym będzie kapitulacja i podział Ukrainy. Też się podpisze. Śmiertelnie niebezpieczne dla Polski." - ocenia premier.

Co zawiera ósemka Mentzena?

REKLAMA

Polityk Konfederacji nie poparł żadnego z kandydatów, którzy weszli do drugiej tury. Mentzen oczekuje od nich podpisania deklaracji, w której zawarł osiem punktów: 1. Nie podpiszę żadnej ustawy, która podnosi Polakom istniejące podatki, składki i opłaty lub wprowadza nowe obciążenia fiskalne dla Polaków. 2. Nie podpiszę żadnej ustawy ograniczającej obrót gotówkowy i będę stał na straży polskiego złotego. 3. Nie podpiszę żadnej ustawy ograniczającej swobodę wyrażania poglądów zgodnych z polską konstytucją. 

Kolejne punkty to: 4. Nie pozwolę na wysłanie polskich żołnierzy na terytorium Ukrainy. 5. Nie podpiszę ustawy ws. ratyfikacji akcesji Ukrainy do NATO. 6. Nie podpiszę żadnej ustawy ograniczającej dostęp Polaków do broni. 7. Nie zgodzę się na przekazywanie jakichkolwiek kompetencji władz Rzeczypospolitej Polskiej do organów UE. 8. Nie podpiszę ratyfikacji żadnych nowych traktatów unijnych, osłabiających rolę Polski, na przykład poprzez osłabienie siły głosu lub odebrania Polsce prawa weta. 

W odpowiedzi Nawrocki wyraził gotowość do podpisania deklaracji. Natomiast Trzaskowski stwierdził, że zgadza się z wieloma postulatami Mentzena. Kandydat popierany przez PiS ma w czwartek o godzinie 13.00 odbyć rozmowę ze Sławomirem Mentzenem. W sobotę o 19.00 rozmawiał z nim będzie Rafał Trzaskowski, który powiedział, że nie obiecuje podpisania deklaracji, ale jest gotowy do dyskusji.

Czytaj także:

REKLAMA

Źródła: PolskieRadio24.pl/Polskie Radio

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej