Szpitale powiatowe do uratowania. Leszczyna złożyła deklaracje
- Nie wyobrażam sobie zamknięcia jakiegokolwiek szpitala powiatowego. Każdy szpital musi zostać - powiedziała ministra zdrowia Izabela Leszczyna podczas spotkania z dyrektorami szpitali powiatowych. Przekazała im m.in. najnowsze informacje na temat prac resortu zdrowia nad ustawą reformującą szpitalnictwo.
2025-05-22, 14:09
Ustawa reformująca szpitalnictwo prawie gotowa
Na początku kwietnia trzecią wersję projektu ustawy ponownie skierowano na Stały Komitet Rady Ministrów. Zakładał on m.in. możliwość elastycznego przekształcania oddziałów szpitalnych, łączenia szpitali przez samorząd i plany naprawcze dla zadłużonych placówek. - Ustawę mamy prawie gotową, jestem po spotkaniu z ministrem finansów Andrzejem Domańskim - poinformowała w czwartek ministra zdrowia. Przekazała, że znajdzie się w niej mechanizm finansowy, na którym zależało dyrektorom szpitali. Chodzi o udzielane wsparcia zadłużonym placówkom, które wchodzą w program naprawczy przez Bank Gospodarstwa Krajowego.
- Jeśli szpital po wdrożeniu programu naprawczego zacznie się bilansować i przestanie mieć stratę coroczną, to każdego roku jedna dziesiąta długu będzie umarzana - wyjaśniła Leszczyna. Podkreśliła, że dotychczasowe metody oddłużania placówek nie przyniosły poprawy. - Obecnie zadłużenie wszystkich szpitali wynosi już ok. 27 mld zł - zaznaczyła.
Szpitale powiatowe. Ministra: nie zgodzimy się na likwidację
Same szpitale powiatowe mają obecnie ponad 8 mld zł długów. - Musimy je uratować. Potrzebujemy szpitala uszytego na miarę potrzeb zdrowotnych mieszkańców danego powiatu. I każdy szpital musi zostać. Nie wyobrażam sobie sytuacji, w której mielibyśmy zamknąć jakiś szpital powiatowy i powiedzieć ludziom: "Słuchajcie, musicie jechać do następnego powiatu". To nie przejdzie, nigdy się na to nie zgodzimy - zadeklarowała.
Ogólnopolski Związek Pracodawców Szpitali Powiatowych prowadzi kampanię informacyjną o znaczeniu i przyszłości szpitali powiatowych. W Polsce działa ich ponad 300. Są zlokalizowane głównie w mniejszych miastach i na terenach wiejskich. Pacjenci leczą tam choroby przewlekłe, nagłe przypadki i korzystają z profilaktyki zdrowotnej. Szpitale powiatowe prowadzą zwykle: internę, chirurgię ogólną, kardiologię, ortopedię, pediatrię, ginekologię i położnictwo. Co roku korzysta z nich ok. siedmiu mln osób.
REKLAMA
Czytaj także:
- Tusk uderza w Nawrockiego. "Gdańsk miał powody, żeby na niego nie głosować"
- W polskim wojsku służą nie tylko Polacy? MON podał dane
- NIK zawiadomi prokuraturę ws. KRRiT. Jan Ordyński: Świrski to bezwzględny talib PiS
Źródło: PAP/pjm
REKLAMA