Zmiany w szkołach od 1 września. Rząd likwiduje reformę Czarnka
Rząd chce usunąć z Karty Nauczyciela zapisy wprowadzone przez Przemysława Czarnka. Zmiany mają wejść w życie 1 września 2025 roku.
2025-07-01, 09:06
Co się zmieni?
Projekt nowelizacji przygotowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej zakłada usunięcie z przepisów obowiązku tzw. godzin dostępności – czyli jednej godziny tygodniowo, podczas której nauczyciele mieli być dostępni dla uczniów i rodziców na konsultacje. Zgodnie z propozycją zmiany miałyby wejść w życie 1 września 2025 roku.
Skąd wzięły się "godziny czarnkowe"?
Wprowadzone 1 września 2022 roku godziny dostępności to rozwiązanie z czasów ministra Przemysława Czarnka – stąd potoczna nazwa "godziny czarnkowe". Miały one na celu ułatwienie kontaktu między szkołą a rodzicami i uczniami. W praktyce jednak, jak podaje MEN, godziny były "sztywno określone" i często kolidowały z obowiązkowymi zajęciami uczniów, co czyniło je nieskutecznymi.
ZNP: to martwy przepis
Projekt likwidacji jest odpowiedzią na postulaty zgłaszane przez środowiska nauczycielskie. Związek Nauczycielstwa Polskiego od początku krytykował obowiązek. W maju tego roku ZNP przesłał do minister Barbary Nowackiej stanowisko, w którym podkreślono, że godziny dostępności "nie ułatwiły kontaktów między szkołą a rodzicami" i są w praktyce "martwym przepisem". ZNP przeprowadził także ankietę wśród 12,5 tysiąca nauczycieli – aż 96 proc. z nich opowiedziało się za zniesieniem "godzin czarnkowych".
MEN zaznacza, że obowiązek organizowania konsultacji i tak wynika z innych zapisów ustawy, a dodatkowa godzina jedynie komplikowała planowanie pracy szkoły. Resort przekonuje, że rezygnacja z tego obowiązku będzie korzystna zarówno dla nauczycieli, jak i dyrektorów, którzy musieli dotąd monitorować obecność i organizować harmonogramy tych godzin – mimo braku szczegółowych wytycznych co do ewidencjonowania ich realizacji.
REKLAMA
- MEN skróci lekcje w szkołach? Jest odpowiedź Barbary Nowackiej
- Zniesienie obowiązkowej matury z matematyki? Jasne stanowisko MEN
- Będzie nowy obowiązek dla uczniów? Projekt ustawy w Sejmie
Źródło: PAP/k
REKLAMA