Najczystsze jeziora w Polsce. Gdzie się znajdują? [RANKING]
Liczba jezior znajdujących się w Polsce jest na tle Europy stosunkowo wysoka. Dużych zbiorników, których powierzchnia przekracza jeden hektar, jest w naszym kraju ponad 9 tys. Gdzie szukać miejsc, w których kąpiel sprawi prawdziwą przyjemność? Poniżej przygotowaliśmy listę.
2025-07-21, 12:09
Najczystsze polskie jeziora
Najwięcej jezior znajduje się oczywiście na północy kraju. Warto tu wymienić przede wszystkim pojezierza w woj. warmińsko-mazurskim, pomorskim czy zachodniopomorskim. Główny Inspektorat Ochrony Środowiska w ostatnich latach badał jakość wody w polskich zbiornikach.
Samo badanie jest dość skomplikowane i obejmuje szereg czynników, takich jak przejrzystość czy inne parametry fizyczno-chemiczne. Przedstawiamy listę pięciu jezior charakteryzujących się najwyższą jakością wody.
Jezioro Ostrowite
Znajdujące się w Parku Narodowym "Bory Tucholskie" Jezioro Ostrowite cechuje się najwyższą przejrzystością spośród wszystkich polskich jezior. Ma niską linię brzegową otoczoną przez las sosnowy. "Roślinność podwodna jest bardzo bogata i porasta strefę litoralową do głębokości 10 metrów. Wynika to przede wszystkim z dużej przeźroczystości wody" - czytamy na stronie internetowej Parku Narodowego "Bory Tucholskie".
Jezioro Ostrowite leży w pow. chojnickim (woj. pomorskie). Jego średnia głębokość wynosi 6,1 m, a maksymalna - 43 m. Czyni je to najgłębszym jeziorem w parku narodowym. Charakterystycznym punktem jest długi na 1,4 km półwysep, znajdujący się po południowej stronie zbiornika.

Jezioro Płaskie
To jezioro cechuje się najwyższymi wskaźnikami fizykochemicznymi. Często nazywane jest "suwalskim atolem", ponieważ wyglądem faktycznie przypomina pacyficzny atol. Ma okrągły kształt i bardzo przejrzystą, turkusową wodę. Jest trudno dostępne. Leży głęboko w lesie, ok. 34 km na wschód od Augustowa (woj. podlaskie).
Jezioro Budzisławskie
To polodowcowe jezioro znajduje się w pow. konińskim (woj. wielkopolskie). To miejsce chętnie odwiedzane przez turystów, którzy mają tu do dyspozycji rozwiniętą infrastrukturę - wypożyczalnię sprzętu wodnego, plażę czy pomost.
Znajduje się na terenie Powidzkiego Parku Krajobrazowego. Jego średnia głębokość wynosi 10,8 m, a maksymalna 35,2 m. Mimo odwiedzających go licznie turystów Jezioro Budzisławskie cechuje się bardzo dużą przejrzystością wody.
Jezioro Kirsajty
Kolejnym zbiornikiem, który zachwyca swoją czystością, jest jezioro Kirsajty. W rzeczywistości nie jest oddzielnym jeziorem, lecz częścią całego kompleksu, znanego pod wspólną nazwą Mamry.
Leży w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich w woj. warmińsko-mazurskim. Posiada kilka małych wysp - m.in. Wyspę Sidorkową czy Ostrowik. Ze względu na podmokły teren nie są one jednak dostępne.

Jezioro Lubowidzkie
Ostatnie na liście jest Jezioro Lubowidzkie, znajdujące się w pow. lęborskim (woj. pomorskie). Pełni głównie funkcję rekreacyjną. Szczególnym zainteresowaniem cieszy się wśród mieszkańców Lęborka. Ma rozwiniętą i zalesioną linię brzegową.
To zbiornik przepływowy wytopiskowy. Jego głębokość maksymalna wynosi 15,6 m. Główne kąpieliska znajdują się po północnej stronie jeziora. Brzeg w tym miejscu jest odkryty, dzięki czemu promienie słoneczne padają na niego przez większość dnia.
Czytaj także:
- Archeologiczna sensacja w Albanii. Niezwykłe odkrycie w Jeziorze Ochrydzkim
- Susza i powodzie w tym samym czasie. Jak to możliwe?
- Najbardziej przyjazne miasta w 2025 roku. Nowy lider rankingu
Źródło: National Geographic/egz/k