Najczystsze jeziora w Polsce. Gdzie się znajdują? [RANKING]

Liczba jezior znajdujących się w Polsce jest na tle Europy stosunkowo wysoka. Dużych zbiorników, których powierzchnia przekracza jeden hektar, jest w naszym kraju ponad 9 tys. Gdzie szukać miejsc, w których kąpiel sprawi prawdziwą przyjemność? Poniżej przygotowaliśmy listę.

2025-07-21, 12:09

Najczystsze jeziora w Polsce. Gdzie się znajdują? [RANKING]
Ranking najczystszych jezior w Polsce. Foto: PIOTR DZIURMAN/REPORTER/PIOTR PLACZKOWSKI/REPORTER

Najczystsze polskie jeziora

Najwięcej jezior znajduje się oczywiście na północy kraju. Warto tu wymienić przede wszystkim pojezierza w woj. warmińsko-mazurskim, pomorskim czy zachodniopomorskim. Główny Inspektorat Ochrony Środowiska w ostatnich latach badał jakość wody w polskich zbiornikach. 

Samo badanie jest dość skomplikowane i obejmuje szereg czynników, takich jak przejrzystość czy inne parametry fizyczno-chemiczne. Przedstawiamy listę pięciu jezior charakteryzujących się najwyższą jakością wody. 

Jezioro Ostrowite

Znajdujące się w Parku Narodowym "Bory Tucholskie" Jezioro Ostrowite cechuje się najwyższą przejrzystością spośród wszystkich polskich jezior. Ma niską linię brzegową otoczoną przez las sosnowy. "Roślinność podwodna jest bardzo bogata i porasta strefę litoralową do głębokości 10 metrów. Wynika to przede wszystkim z dużej przeźroczystości wody" - czytamy na stronie internetowej Parku Narodowego "Bory Tucholskie". 

Jezioro Ostrowite leży w pow. chojnickim (woj. pomorskie). Jego średnia głębokość wynosi 6,1 m, a maksymalna - 43 m. Czyni je to najgłębszym jeziorem w parku narodowym. Charakterystycznym punktem jest długi na 1,4 km półwysep, znajdujący się po południowej stronie zbiornika. 

(PIOTR DZIURMAN/REPORTER) (PIOTR DZIURMAN/REPORTER)

Jezioro Płaskie

To jezioro cechuje się najwyższymi wskaźnikami fizykochemicznymi. Często nazywane jest "suwalskim atolem", ponieważ wyglądem faktycznie przypomina pacyficzny atol. Ma okrągły kształt i bardzo przejrzystą, turkusową wodę. Jest trudno dostępne. Leży głęboko w lesie, ok. 34 km na wschód od Augustowa (woj. podlaskie). 

Jezioro Budzisławskie

To polodowcowe jezioro znajduje się w pow. konińskim (woj. wielkopolskie). To miejsce chętnie odwiedzane przez turystów, którzy mają tu do dyspozycji rozwiniętą infrastrukturę - wypożyczalnię sprzętu wodnego, plażę czy pomost. 

Znajduje się na terenie Powidzkiego Parku Krajobrazowego. Jego średnia głębokość wynosi 10,8 m, a maksymalna 35,2 m. Mimo odwiedzających go licznie turystów Jezioro Budzisławskie cechuje się bardzo dużą przejrzystością wody

Jezioro Kirsajty

Kolejnym zbiornikiem, który zachwyca swoją czystością, jest jezioro Kirsajty. W rzeczywistości nie jest oddzielnym jeziorem, lecz częścią całego kompleksu, znanego pod wspólną nazwą Mamry. 

Leży w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich w woj. warmińsko-mazurskim. Posiada kilka małych wysp - m.in. Wyspę Sidorkową czy Ostrowik. Ze względu na podmokły teren nie są one jednak dostępne. 

(PIOTR PLACZKOWSKI/REPORTER) (PIOTR PLACZKOWSKI/REPORTER)

Jezioro Lubowidzkie

Ostatnie na liście jest Jezioro Lubowidzkie, znajdujące się w pow. lęborskim (woj. pomorskie). Pełni głównie funkcję rekreacyjną. Szczególnym zainteresowaniem cieszy się wśród mieszkańców Lęborka. Ma rozwiniętą i zalesioną linię brzegową. 

To zbiornik przepływowy wytopiskowy. Jego głębokość maksymalna wynosi 15,6 m. Główne kąpieliska znajdują się po północnej stronie jeziora. Brzeg w tym miejscu jest odkryty, dzięki czemu promienie słoneczne padają na niego przez większość dnia

Czytaj także:

Źródło: National Geographic/egz/k

Polecane

Wróć do strony głównej