Najbardziej przyjazne miasta w 2025 roku. Nowy lider rankingu

Wiedeń po wielu latach stracił miano najbardziej przyjaznego miasta do życia. Stolicę Austrii w najnowszym rankingu Global Liveability Index zdetronizowała Kopenhaga. Na liście nie znalazło się żadne polskie miasto.

2025-07-16, 14:15

Najbardziej przyjazne miasta w 2025 roku. Nowy lider rankingu
Kopenhaga. Foto: UIG Travel and Satelite/UIG Travel and Satelite/East News

Kopenhaga najbardziej przyjaznym miastem 2025 r.

The Economist Intelligence Unit klasyfikuje miasta pod względem komfortu i bezpieczeństwa życia. Na przestrzeni lat lista miast, które wypadły najlepiej w tym rankingu, była dość stabilna, jednak w 2025 roku nastąpiła istotna zmiana - po raz pierwszy od trzech lat Wiedeń stracił pierwszą pozycję. Kopenhaga awansowała na szczyt dzięki bardzo dobrym wynikom w kategoriach stabilności, edukacji i infrastruktury.

W 2025 roku największe zmiany dotyczyły kwestii bezpieczeństwa, będących odpowiedzią na rosnące napięcia geopolityczne na świecie. Wiedeń ucierpiał z powodu groźby zamachu bombowego przed koncertem Taylor Swift w 2024 roku. Wydarzenie zostało z tego powodu odwołane. Ponadto w stolicy Austrii służby udaremniły zamach terrorystyczny na jednym z dworców, planowany przez 14-latka. Mimo to Wiedeń zajął wysoką, drugą lokatę. W rankingu tradycyjnie dobrze wypadły miasta Europy Zachodniej, Australii, Nowej Zelandii i Kanady. Znalazła się w nim także Osaka - jedyne azjatyckie miasto w pierwszej dziesiątce. 

Zwyciężyła Kopenhaga. Mieszkańcy stolicy Danii chwalą przede wszystkim punktualność komunikacji miejskiej, bogatą ofertę miejsc do rekreacji oraz ulice przyjazne rowerzystom - rowerów jest tam więcej niż samochodów.

Ranking najbardziej przyjaznych miast 2025:

1. Kopenhaga (Dania)

2. Wiedeń (Austria), Zurich (Szwajcaria)

4. Melbourne (Australia)

5. Genewa (Szwajcaria)

6. Sydney (Australia)

7. Osaka (Japonia), Auckland (Nowa Zelandia)

9. Adelaide (Australia)

10. Vancouver (Kanada)

Czytaj także:

Źródła: Economist Intelligence Unit/BBC

Polecane

Wróć do strony głównej