Przymusowe doprowadzenie Ziobry przed komisję ds. Pegasusa. Posłowie zdecydowali
Sejm wydał zgodę na przymusowe doprowadzenie przed komisję śledczą ds. Pegasusa posła PiS i byłego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. Wniosek trafił pod głosowanie prosto z sejmowej komisji regulaminowej.
2025-07-25, 15:26
Ziobro ma zostać przymusowo doprowadzony przed komisję ds. Pegasusa
W piątek posłowie zagłosowali za doprowadzeniem Zbigniewa Ziobry przed komisję ds. Pegasusa. Uchwałę w tej sprawie poparło 241 posłów, przeciw było 197, nikt się nie wstrzymał.
27 czerwca Zbigniew Ziobro po raz ósmy nie stawił się na przesłuchaniu przed sejmową komisją śledczą ds. Pegasusa. Jej członkowie zdecydowali wówczas o rozpoczęciu procedury mającej na celu zatrzymanie i doprowadzenie go na jej posiedzenie. O tym, czy Zbigniew Ziobro zostanie zatrzymany i doprowadzony na przesłuchanie przed komisją śledczą, zadecyduje sąd.
Były minister sprawiedliwości, podobnie jak inni politycy PiS, uważa, że sejmowa komisja śledcza działa nielegalnie. Pogląd ten opiera na wyroku Trybunału Konstytucyjnego z września 2024 r., który orzekł, że uchwała Sejmu o powołaniu tej komisji była niezgodna z konstytucją.
Doprowadzenie nieskuteczne?
To nie pierwszy raz, kiedy Ziobro może zostać doprowadzony na przesłuchanie. 31 stycznia komisja zdecydowała o skierowaniu do sądu wniosku o tymczasowy areszt dla byłego ministra sprawiedliwości. Tego dnia planowano jego przesłuchanie. Wcześniej sąd wydał decyzję o przymusowym doprowadzeniu byłego ministra sprawiedliwości na posiedzenie. Przesłuchanie miało rozpocząć się o godzinie 10:30. W tym samym czasie Zbigniew Ziobro kończył wywiad w Telewizji Republika, po czym został zatrzymany przez policję. Mimo to komisja uznała, że ponieważ nie pojawił się punktualnie na przesłuchaniu, doprowadzenie było nieskuteczne.
Komisja śledcza ds. Pegasusa bada, czy użycie tego oprogramowania inwigilacyjnego przez rząd, służby specjalne i policję w czasie, kiedy rządziło PiS, było zgodne z prawem. Komisja ma też ustalić, kto był odpowiedzialny za zakup Pegasusa i podobnych narzędzi dla polskich władz.
- Sejm za postawieniem Świrskiego przed Trybunałem Stanu
- Tusk dyscyplinuje ministrów. Dr Horonziak: chodzi o pokazanie siły koalicji
Źródło: PolskieRadio24.pl/PAP/k