Władysław Kosiniak-Kamysz ponownie prezesem PSL

Władysław Kosiniak-Kamysz został ponownie wybrany na prezesa Polskiego Stronnictwa Ludowego. Głosowanie przeprowadzono podczas sobotniego kongresu partii w Warszawie. Funkcję prezesa PSL Kosiniak-Kamysz pełni nieprzerwanie od 2015 roku. Był jedynym kandydatem na stanowisko.

2025-11-15, 13:56

Władysław Kosiniak-Kamysz ponownie prezesem PSL
Władysław Kosiniak-Kamysz. Foto: PAP/Radek Pietruszka

Kongres PSL. Kosiniak-Kamysz ponownie wybrany na prezesa

W sobotnie przedpołudnie w Warszawie ruszył kongres Polskiego Stronnictwa Ludowego. Oprócz prezesa został też wybrany nowy szef Rady Naczelnej - wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski. Na ostatnim kongresie PSL zmieniło swój statut - nie ma już w nim zapisu, że prezesa wybiera się spośród co najmniej dwóch kandydatów.

Władysław Kosiniak-Kamysz był jedynym kandydatem na prezesa. Głos na niego oddało 946 (98,85 proc.) delegatów, 10 było przeciw (1,04 proc.), jeden delegat wstrzymał się od głosu. - Dziękuję za ten silny mandat. Nie zawiodę. Zrobię wszystko, żeby najlepiej, jak potrafię, prowadzić Polskie Stronnictwo Ludowe ze wszystkich sił, z całej swojej mocy, ze wszystkich swoich umiejętności - powiedział tuż po wyborze Kosiniak-Kamysz.

- Nie zawiodę, obiecuję wam, obiecuję, że poprowadzimy w taki sposób Stronnictwo, żeby za cztery lata było jeszcze silniejsze, żeby miało wpływ na rzeczywistość, żeby kreowało rzeczywistość, żeby nigdy nie było żadnym kwiatkiem do czyjegoś kożucha, żeby zawsze było samodzielne, samostanowiące o sobie, podmiotowe, patriotyczne i ludowe, takie, jacy jesteśmy my, takie, jakie są nasze serca. To wam mogę obiecać, że nie spocznę w tych działaniach - dodał.

Kongres PSL - czym jest?

Kongres jest najwyższą władzą w PSL, zwoływany jest raz na cztery lata przez Radę Naczelną. Do jego kompetencji należy m.in. wybór prezesa Stronnictwa i przewodniczącego Rady Naczelnej, akceptacja członków Głównej Komisji Rewizyjnej oraz członków Głównego Sądu Koleżeńskiego, a także uchwalanie zmian programu i Statutu Stronnictwa.

Czytaj także:

Źródło: PAP/nł

Polecane

Wróć do strony głównej