Nawet -23°C. Meteorolodzy ostrzegają, alerty IMGW w dziewięciu województwach

Przed siarczystymi mrozami ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. W nocy z niedzieli na poniedziałek termometry mogą lokalnie pokazać nawet -23 stopnie Celsjusza. Żółte alerty I stopnia wydano dla dziewięciu województw.

2026-02-15, 15:52

Nawet -23°C. Meteorolodzy ostrzegają, alerty IMGW w dziewięciu województwach
Atak zimy. Foto: PIOTR KAMIONKA/REPORTER

Zima nie powiedziała ostatniego słowa. W nocy miejscami 23 kreski na minusie

IMGW wydał alerty I stopnia przed silnym mrozem dla województwa: pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, mazowieckiego, większości obszaru woj. kujawsko-pomorskiego, północnej części woj. lubelskiego i łódzkiego, a także powiatów na południu woj. małopolskiego oraz powiatu żywieckiego (woj. śląskie).

Dowiedz się więcej: 

Lokalnie prognozowany jest tam spadek temperatur poniżej -13 stopni Celsjusza, a w niektórych powiatach na północy kraju termometry mogą pokazać nawet 23 kreski poniżej zera.

Niebezpieczne mrozy i opady śniegu. IMGW ostrzega mieszkańców dziewięciu województw

Na północy woj. warmińsko-mazurskiego alerty obowiązują od godz. 11.43 w niedzielę. Dla większości obszaru objętego ostrzeżeniami zaczną one natomiast obowiązywać o godz. 20. Alerty pozostaną w mocy do godz. 9 w poniedziałek.

Do godz. 18 w niedzielę zachowują także ważność ogłoszone wcześniej ostrzeżenia przed intensywnymi opadami śniegu na południowym wschodzie Polski (dla większości woj. małopolskiego, północnej części woj. podkarpackiego oraz powiatów na południu woj. świętokrzyskiego i lubelskiego). Prognozowany jest tam przyrost pokrywy śnieżnej o 5-10 cm, miejscami do 15 cm.

(IMGW) (IMGW)

Ostrzeżenie I stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych mogących powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia.

Mroźnie i ślisko na jezdniach. GDDKiA upomina kierowców

W związku z warunkami atmosferycznymi, w niedzielę komunikat wydała także Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. GDDKiA poinformowała, że na obszarze woj. śląskiego, świętokrzyskiego, małopolskiego, lubelskiego, łódzkiego, opolskiego, wielkopolskiego, podkarpackiego, mazowieckiego oraz dolnośląskiego występuje opad śniegu.

Na terenie woj. wielkopolskiego, podkarpackiego i dolnośląskiego występują mżawki lub śnieg z deszczem, a w woj. małopolskim i zachodniopomorskim pojawiają się mgły. Na południu Polski lokalnie występuje błoto pośniegowe. Dyrekcja apeluje o ostrożną jazdę. 

Czytaj także: 

Źródła: Polskie Radio/PAP/mbl


Polecane

Wróć do strony głównej