more_horiz
Wiadomości

Prezydent: najważniejszy cel rządu to podnoszenie poziomu życia zwykłych obywateli

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2019 12:45
- To jest najważniejsze, najcenniejsze, i to jest to, co chcemy osiągnąć - mówił prezydent Andrzej Duda w Jasionce pod Rzeszowem, otwierając Kongres 590. W organizowanym po raz czwarty wydarzeniu udział bierze 6 tysięcy osób. Partnerem imprezy jest Polskie Radio.
Audio
  • Dwudniowe wydarzenie, którego partnerem radiowym jest Polskie Radio, rozpocznie się dziś w podrzeszowskiej Jasionce. O szczegółach Arkadiusz Augustyniak (IAR)
Prezydent Andrzej Duda oficjalnie otwiera Kongres 590 w Jasionce
Prezydent Andrzej Duda oficjalnie otwiera Kongres 590 w JasionceFoto: Twitter/KancelariaPrezydenta, Jakub Szymczuk

PR24 Jasionka 2019 Bogdan Rzońca 1200.jpg
Europoseł PiS: eurodeputowani KO myślą o własnych interesach

- Nasz najważniejszy cel w sensie politycznym, zawsze to podkreślam, tym najważniejszym celem jest podnoszenie poziomu życia Polaków, zwykłych obywateli - powiedział prezydent Andrzej Duda. - Realizacji tego celu ma służyć m.in. rozwój polskiej gospodarki - dodał.

Prezydent zaznaczył, że ma to zostać osiągnięte poprzez mądrą politykę, poprzez dobre rozwiązania legislacyjne. - Ale przede wszystkim chcemy to osiągnąć poprzez rozwój polskiej gospodarki - mówił.


Andrzej Duda zaznaczył, że polskie firmy "coraz potężniejsze, coraz mocniejsze, mające coraz większe możliwości inwestowania i zatrudniania pracowników", to także polskie firmy, które będą w stanie coraz więcej pracownikom płacić, które będą w stanie rozwijać się, będą w jeszcze większym stopniu niż dotychczas realizować także i ekspansję na zagraniczne rynki. - To jest nasz kierunek - podkreślił.

John Kelly screen 1200.jpg
USA: gen. John Kelly odwiedzi Polskę z okazji Kongresu 590

"Polska się rozwija, ale zadanie nie jest zakończone"

- Polska się rozwija bardzo dynamicznie, widać to tutaj na Podkarpaciu, ale także w innych regionach. Zadanie absolutnie nie jest zakończone - akcentował  prezydent Andrzej Duda. - Mamy wybujałe ambicje po to, by osiągnąć jak najwięcej - mówił.

- Jeśli nie ma się wybujałych ambicji, to osiąga się bardzo niewiele. My mamy ambicje wybujałe po to, żeby osiągnąć jak najwięcej. Cieszę się, że mogę spotkać państwa po raz kolejny. Dziękuję wszystkim wystawcom, wszystkim obecnym, wszystkim, którzy przyjęli zaproszenie na ten kongres - powiedział prezydent.

- Przed nami kolejny rok funkcjonowania polskiej gospodarki, przed nami kolejna perspektywa finansowa w Unii Europejskiej, przed nami kolejny polski budżet, którego projekt został przygotowany i przedłożony - dodał.


Budżet, który jak podkreślił Andrzej Duda, po raz pierwszy od 1989 r. ma być zrównoważony, bez przewidywanego deficytu. - Budżet, który w moim przekonaniu jest budżetem ostrożnym, bo przewiduje 3,5 proc. wzrostu PKB, podczas gdy w tej chwili mamy ponad 5 proc. tego wzrostu. Budżet, który przewiduje 2,5-proc. inflację, ale budżet, który przewiduje też prawie 430 mld zł wydatków budżetowych - wskazał.

Prezydent podkreślał, że wydatki budżetowe mogą być realizowane dzięki temu, że jest "mądra, skuteczna i dobrze prowadzona polityka podatkowa", za co dziękował polskiemu rządowi.

- Polska się rozwija, Polska się rozwija bardzo dynamicznie. Widać to tutaj na Podkarpaciu, ale rozwijają się także i inne regiony Polski. Zadanie absolutnie nie jest zakończone - zaznaczył.

Jasionka Kongres 590 2019 - Leszek Skiba 1200.jpg
Leszek Skiba: państwo musi dostrzegać i wspierać wszystkich przedsiębiorców

"Chcemy, żeby Rzeczpospolita stawała się państwem coraz mocniejszym"

- Chcemy, żeby Rzeczpospolita stawała się państwem coraz mocniejszym, coraz zamożniejszym - powiedział prezydent Andrzej Duda w podrzeszowskiej Jasionce.

- Naszą ambicją i wolą jest żeby to, co było naszym programem cztery lata temu stało się faktem, żeby Rzeczpospolita stawała się państwem coraz mocniejszym, coraz zamożniejszym - wskazał prezydent.

Podkreślił, że chciałby, żeby ludzie, którzy kilka czy kilkanaście lat temu wyjechali "za chlebem", zdecydowali się wrócić do kraju, bo - jak mówił - "Polska dzisiaj proponuje warunki lesze niż to, co oferują państwa na zachodzie Europy czy to można uzyskać za oceanem".

Mówił, że "warto wrócić na swoją ziemię, (...) z miejsca z którego się wyszło, a czasem nawet warto przyjechać do Polski, jeżeli ktoś się urodził w polskiej rodzinie, nawet poza granicami". 

Kongres 590 1200 F.jpg
Cyberbezpieczeństwo, 15 lat Polski w UE. W poniedziałek rusza Kongres 590

Czym jest Kongres 590?

Idea Kongresu 590 jest spójna z wizją państwa, którego bogactwo ma być powiększane w oparciu o własne zasoby, zarówno ludzkie, jak i naturalne. Jeśli chce się przyciągnąć kapitał zagraniczny, należy dostrzec potrzebę wzmocnienia pozycji polskich przedsiębiorców. Przez lata nie mogli oni liczyć na odpowiednie traktowanie przez własny rząd.

Kongres 590 to forum wymiany idei i doświadczeń polskich specjalistów z zakresu biznesu, nauki, polityki i legislacji. Dyskusje panelistów wytyczą nowe kierunki rozwoju – wspólną koncepcję prac nad wzrostem ekonomicznym i awansem Polski w gospodarczej hierarchii Europy i świata.

Łukasz Oprawski, główny organizator kongresu, wyjaśnia, że nazwa Kongresu 590 odnosi się do prefiksu kodu kreskowego polskich towarów. Dodał, że podatki ze sprzedaży produktów oznaczonych w ten sposób trafiają do polskiego budżetu.

kstar

Zobacz także

Zobacz także