more_horiz
Wiadomości

Stanisław Żaryn: polskie służby przyczyniły się do skazania chińskiego szpiega

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2019 17:01
- Dzięki kooperacji ABW ze szwedzką służbą SÄPO w Szwecji został skazany mężczyzna, który szpiegując na rzecz Chin, inwigilował społeczność tybetańską – powiedział rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: ABW/abw.gov.pl

Mieszkający w Szwecji Tybetańczyk, obywatel Chin, który na rzecz ChRL szpiegował uchodźców z Tybetu, został w 2018 r. skazany na 22 miesiące więzienia. Żaryn wskazał na polski wkład w osądzenie mężczyzny.

ABW3 1200.jpg
Media: podejrzany o szpiegostwo na rzecz Rosji pracował w Agencji Mienia Wojskowego- W wyniku kooperacji ABW ze szwedzką służbą SÄPO w czerwcu 2018 roku sąd w Szwecji skazał za szpiegostwo na rzecz Chin obywatela Chin, działającego na rzecz chińskich służb specjalnych, Ministerstwa Bezpieczeństwa Państwowego ChRL – powiedział rzecznik.

Jak dodał, zadaniem oskarżonego było zbieranie informacji i inwigilacja mniejszości tybetańskiej w Szwecji oraz poza jej granicami.

- Chińczyk regularnie podróżował do Polski, gdzie odbywał spotkania operacyjne z jednym z oficerów, ukrywającym się pod przykrywką dyplomaty – zaznaczył Żaryn.

Dowody na działalność oskarżonego

Żaryn poinformował, że ABW prowadziła działania w porozumieniu ze szwedzkimi odpowiednikami od lutego 2017 roku.

- Dzięki materiałom zgromadzonym przez ABW szwedzkie służby otrzymały dowody na działalność oskarżonego. Polski kontrwywiad zaś mógł prowadzić własne rozpoznanie, również sposobu działania chińskich służb w Polsce – podkreślił.

Dodał, że dzięki działalności ABW udało się ustalić personalia oficera prowadzącego, który w następstwie działań ABW został z Polski wydalony. Otrzymał również zakaz wjazdu na teren RP oraz UE.

"Jesteśmy wiarygodnym partnerem dla służb sojuszniczych"

Na współpracę polskich służb specjalnych z zagranicznymi partnerami na przykładzie rozpracowania szpiega w tybetańskiej diasporze, Żaryn zwrócił uwagę także w środowej wypowiedzi dla wpolsce.pl.

- Jako Polska jesteśmy wiarygodnym partnerem dla służb sojuszniczych, kontakty międzynarodowe polskich służb specjalnych są bardzo żywe i bardzo ważne – powiedział rzecznik.

Dodał, że fakt, iż materiały zebrane przez ABW przyczyniły się do osądzenia i skazania szpiega, "to dowód sprawności polskiego kontrwywiadu i dowód tego, że sojusznicze służby nam ufają".

Winny zbierania informacji

Dorjee Gyantsan został w czerwcu ub. roku uznany za winnego zbierania informacji o tożsamości, poglądach politycznych i podróżach zamieszkałych w Szwecji Tybetańczyków.

Szwedzki sąd uznał do za winnego szpiegostwa na rzecz Chin od lipca 2015 do lutego 2017. Mężczyzna przekazywał informacje chińskiemu oficerowi w Polsce, otrzymując za to, w co najmniej jednym przypadku, zapłatę w wysokości ok. 6 tys. dolarów.

Wskutek działań szpiega, rodziny uchodźców mieszkające w Tybecie były szykanowane przez chińskie władze.

kad

Zobacz także

Zobacz także