more_horiz
Wiadomości

Kościół odpowiada na Halloween: mamy coś piękniejszego do zaoferowania

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2019 09:40
- W Wigilię Wszystkich Świętych, w wielu miejscowościach całego kraju odbędą się Korowody i Bale Wszystkich Świętych. Wydarzenia te stanowią alternatywę dla amerykańskiego Halloween. Ich uczestnicy zwykle przebierają się za ulubionego świętego - mówi ksiądz Franciszek Urmański, duszpasterz z Kościoła św. Anny przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie.
Audio
  • Korowody i Bale Wszystkich Świętych w Wigilię Wszystkich Świętych (IAR)
  • Chrześcijańska odpowiedź na Halloween (IAR)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Sussi Hj

1200_Halloween_pixabay.jpg
Okultyzm, ezoteryzm, zabobon. Rodzicu, nie musisz się godzić na Halloween

- Od kilku lat coraz popularniejsze, również w parafiach warszawskich, są organizowane konkursy, marsze, bale Wszystkich Świętych w dniu 31 października, na których dzieci poznają historię świętych, przebierają się za świętych, inspirują się ich życiem. Chcą spędzić czas w miłej atmosferze, posłuchać dobrej muzyki, potańczyć i pomodlić się wraz z rodzicami - mówił duszpasterz.

Ksiądz Franciszek Urmański zaznaczył, że bale Wszystkich Świętych w Wigilię Wszystkich Świętych zrodziły się z potrzeby pozytywnego pokazania świętości i godnego przeżywania święta przypadającego pierwszego listopada.

"Zawsze Kościół i polskie tradycje mają coś piękniejszego"

- Tego radosnego przeżywania święta Wszystkich Świętych, również w kontekście takim, że do Polski zaczęła wchodzić zachodnia moda przebierania się 31 października za stwory, upiory, śmierć oraz brzydotę. Myślę, że to pokazuje, że zawsze Kościół i polskie tradycje mają coś piękniejszego i lepszego do zaoferowania. To chcemy przekazywać młodemu pokoleniu, tego chcemy ich uczyć i chcemy, żeby byli tacy jak nasi święci: dobrzy, pokorni i odważni - dodał ksiądz Franciszek Urmański.

Wraz z rosnącą popularnością Halloween, wiele parafii i instytucji w całym kraju organizuje wydarzenia będące chrześcijańską odpowiedzią na obchody tego dnia. Organizowane uroczystości, mają przybliżać najmłodszym postaci świętych, ich życie, wyznaczoną im przez Boga misję, które mogą stać się wzorcem dla następnych pokoleń na własnej drodze do świętości.

pb

Zobacz także

Zobacz także