more_horiz
Wiadomości

Na drogach będzie bezpieczniej. Premier zapowiada zmiany przepisów

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2019 13:41
- Piratów na drogach trzeba wyeliminować skutecznie - powiedział Warszawie premier Mateusz Morawiecki i zapowiedział zmiany, które mają zwiększyć bezpieczeństwo na drogach. Wśród nich jest m.in. wprowadzenie pierwszeństwa dla pieszych przed wejściem na pasy i ograniczenie prędkości w terenie zabudowanym do 50 km/h również w nocy.
Audio
  • Premier: wprowadzamy trzy dodatkowe ograniczenia (IAR)
Mateusz Morawiecki podczss
Mateusz Morawiecki podczssFoto: Kancelaria Premiera / Twitter

Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej na błoniach Stadionu Narodowego w Warszawie, że "jeśli chodzi o bezpieczeństwo na drogach, można powiedzieć, że jesteśmy na ostrym zakręcie".

- Musimy wprowadzić nowe zasady, które zdecydowanie ograniczą śmiertelność na drogach i zwiększą możliwość bezpiecznej jazdy - powiedział.

Fundusz na rzecz bezpieczeństwa

Jak wskazał szef rządu, "na polskich drogach ginie w ostatnich latach średnio około 3 tysiące osób (rocznie - przyp.red.)". Podkreślił, że jest to jeden z najgorszych wyników w Unii Europejskiej.

- Dlatego powołujemy fundusz, który będzie pozwalał inwestować w infrastrukturę bezpieczeństwa drogowego, taką jak przejścia dla pieszych, ronda, spowalniacze - zaznaczył.

>>>[JEDYNKA] Mniej śmiertelnych wypadków. Polacy pójdą śladem Litwinów?

ZOBACZ TAKŻE
polskie radio wypadek bielany 1200.jpg
Łukasz Zboralski: jeśli premier spełni zapowiedzi, za rok na ulicach będzie bezpieczniej

Nowe propozycje

Premier zaznaczył, że wprowadzono już pewne zmiany - obowiązek jazdy na suwak i korytarz życia. Zaproponował kolejne nowe przepisy. - Po pierwsze jest to pierwszeństwo pieszego przed wejściem na pasy, po drugie ograniczenie  do 50 km/h jazdy pojazdów w terenie zabudowanym przez całą dobę - powiedział

Innym pomysłem jest możliwość odebrania prawa jazdy kierowcy, który o 50 km/h przekroczy predkość także poza terenem zabudowanym. Od 1 października obowiązują nowe regulacje - jazda na tzw. suwak oraz obowiązkowe tworzenie tzw. korytarzy życia w sytuacjach, które tego wymagają.

"Za wypadkami kryją się tragedie"

Premier mówił w niedzielę na błoniach Stadionu Narodowego w Warszawie, gdzie odbywa się akcja edukacyjna #DobryKierowca, że czasami widzimy w przekazach medialnych "straszne wypadki". - Wszyscy wtedy nad tym bolejemy - podkreślił. - Ale za tymi wypadkami kryją się tragedie poszczególnych osób, złamane życiorysy, czasami kalectwo do końca życia - zaznaczył.

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] "Jazda na suwak" i "korytarze życia" to nie wszystko. Premier zapowiada kolejne projekty

- Piratów na drogach trzeba wyeliminować, wyeliminować skutecznie - podkreślił Mateusz Morawiecki. - Musimy zatem doprowadzić do zmian przepisów ruchu drogowego w taki sposób, żeby zmniejszyć wypadki, zmniejszyć śmiertelność wypadków na drogach - zapowiedział.

ZOBACZ TAKŻE
Twitter Orlen dobry kierowca 1200.jpg
Jazda na suwak i korytarz życia. Kierowcy rajdowi wyjaśniają i pokazują

"Najlepsze wzorce z UE"

Jak wskazał, będzie to czynione poprzez inwestycje w infrastrukturę, ale także poprzez "powielanie najlepszych wzorców tych państw Europy Zachodniej, Unii Europejskiej", które - jak wskazał - mają znacząco ograniczaną liczbę śmiertelnych wypadków na drogach.

- Zadbajmy o to, żeby już te święta najbliższe, święta Bożego Narodzenia, były świętami bezpiecznymi, czego życzę wszystkim kierowcom i wszystkim pieszym - zaapelował premier Mateusz Morawiecki.

msze

Zobacz także

Zobacz także