more_horiz
Wiadomości

Antoni Macierewicz o mediach publicznych: chodzi o tożsamość narodową

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2020 08:35
- Niewątpliwie media publiczne zaczęły występować w imieniu społeczeństwa i dawały Polakom, polskiemu społeczeństwu głos. Mam nadzieję, że to będzie kontynuowane, to jest absolutnie fundamentalne – mówił w Polskim Radiu 24 Antoni Macierewicz, były minister obrony narodowej.
Audio
  • 09.03.2020 Antoni Macierewicz (Polskie Radio 24 / 24 Pytania - Rozmowa Poranka)

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy przyznającą TVP i Polskiemu Radiu 1,95 mld zł tytułem utraconych wpływów z abonamentu.


media 1200 shutterstock.jpg
"Równoważą pluralizm w debacie". Jolanta Hajdasz o roli mediów publicznych

Antoni Macierewicz akcentował znaczenie mediów publicznych. - Tu nie chodzi o wybory, to jest kwestia doraźna, tu chodzi o polską tożsamość narodową i społeczną. Podkreślam element sprawiedliwości społecznej, który wreszcie został pokazany i przywołany przez media narodowe. Są to także kwestie geopolityczne, bezpieczeństwa narodowego, to wszystko się pojawiło, a było eliminowane, ukrywane bądź po prostu fałszowane tak jak niestety jest to w mediach, które są nazywane prywatnymi, a których powstanie i geneza jest znana, to są media oligarchiczne – dodał gość audycji.

Były minister obrony narodowej odniósł się do wysuwanej przez opozycję propozycji, by środki, które miały być przekazane na media publiczne przeznaczyć na onkologię. - Fundusz nieporównanie większy, blisko 3 miliardowy, został właśnie utworzony, nie było takiej alternatywy, to jest fałszywy przekaz ze strony opozycji, która miała nadzieję, że zniknie ten bardzo istotny element życia, który bronił polskości i społeczeństwa – stwierdził.

Nowelizacja autorstwa PiS przewiduje wprowadzenie w 2020 r. rekompensaty w wysokości 1,95 mld zł dla TVP i Polskiego Radia w związku z utraconymi wpływami z opłat abonamentowych z tytułu zwolnień w 2020 r. oraz z uwzględnieniem niewypłaconych w latach 2018-2019 części rekompensaty. Środki mają zostać podzielone między jednostki publicznej radiofonii i telewizji przez KRRiT z przeznaczeniem na realizowanie misji publicznej.

W dalszej części audycji został również poruszony watek raportu dotyczącego przyczyn katastrofy smoleńskiej.

Więcej w zapisie rozmowy.

--------------------------------------

Audycja: 24 Pytania - rozmowa poranka

Prowadzący: Dorota Kania

Gość: Antoni Macierewicz

Data emisji: 09.03.2020

Godzina emisji: 07.35

PR24/PAP/ka

Zobacz także

Zobacz także