Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy przyznającą TVP i Polskiemu Radiu 1,95 mld zł tytułem utraconych wpływów z abonamentu.
"Równoważą pluralizm w debacie". Jolanta Hajdasz o roli mediów publicznych
Antoni Macierewicz akcentował znaczenie mediów publicznych. - Tu nie chodzi o wybory, to jest kwestia doraźna, tu chodzi o polską tożsamość narodową i społeczną. Podkreślam element sprawiedliwości społecznej, który wreszcie został pokazany i przywołany przez media narodowe. Są to także kwestie geopolityczne, bezpieczeństwa narodowego, to wszystko się pojawiło, a było eliminowane, ukrywane bądź po prostu fałszowane tak jak niestety jest to w mediach, które są nazywane prywatnymi, a których powstanie i geneza jest znana, to są media oligarchiczne – dodał gość audycji.
Były minister obrony narodowej odniósł się do wysuwanej przez opozycję propozycji, by środki, które miały być przekazane na media publiczne przeznaczyć na onkologię. - Fundusz nieporównanie większy, blisko 3 miliardowy, został właśnie utworzony, nie było takiej alternatywy, to jest fałszywy przekaz ze strony opozycji, która miała nadzieję, że zniknie ten bardzo istotny element życia, który bronił polskości i społeczeństwa – stwierdził.
Nowelizacja autorstwa PiS przewiduje wprowadzenie w 2020 r. rekompensaty w wysokości 1,95 mld zł dla TVP i Polskiego Radia w związku z utraconymi wpływami z opłat abonamentowych z tytułu zwolnień w 2020 r. oraz z uwzględnieniem niewypłaconych w latach 2018-2019 części rekompensaty. Środki mają zostać podzielone między jednostki publicznej radiofonii i telewizji przez KRRiT z przeznaczeniem na realizowanie misji publicznej.
W dalszej części audycji został również poruszony watek raportu dotyczącego przyczyn katastrofy smoleńskiej.
Więcej w zapisie rozmowy.
--------------------------------------
Audycja: 24 Pytania - rozmowa poranka
Prowadzący: Dorota Kania
Gość: Antoni Macierewicz
Data emisji: 09.03.2020
Godzina emisji: 07.35
PR24/PAP/ka