more_horiz
Wiadomości

W południe dzwony będą wzywać do modlitwy. Episkopat odpowiada na prośbę papieża ws. koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2020 10:44
O modlitwę w południe w środę 25 marca w intencji ustania epidemii, za chorych, za służby medyczne i za zmarłych prosi przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki. Jest to odpowiedź na prośbę papieża Franciszka, który w minioną niedzielę apelował o modlitwę w południe tego dnia.
Audio
  • Rzecznik prasowy KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik o apelu przewodniczącego Episkopatu Polski (IAR)
Papież Franciszek podczas modlitwy Anioł Pański.
Papież Franciszek podczas modlitwy Anioł Pański.Foto: PAP/EPA/VATICAN MEDIA / HANDOUT

W przekazanym przez Biuro Prasowe KEP komunikacie abp Gądecki zaprasza, aby w środę 25 marca w uroczystość Zwiastowania Pańskiego o godz. 12.00 we wszystkich katedrach i kościołach w Polsce, biskupi i kapłani odmówili "Anioł Pański", "Ojcze nasz" i trzy razy "Zdrowaś Maryjo" w intencji ustania epidemii, za chorych, za służby medyczne i za zmarłych. Prosi również, aby tego dnia, o godz.12.00 we wszystkich kościołach w Polsce zabrzmiały dzwony.

papież franciszek pap 1200.jpg
"Zjednoczmy głosy, wznosząc je ku Niebu". Wezwanie modlitewne papieża Franciszka

Apel papieża

Po modlitwie Anioł Pański w niedzielę Franciszek w związku z pandemią koronawirusa wystąpił z apelem do wszystkich głów Kościołów chrześcijańskich i przywódców wszystkich chrześcijańskich wspólnot: "Zapraszam wszystkich do zmówienia modlitwy Ojcze Nasz w południe we środę 25 marca. Wszyscy razem". Powiedział, że na pandemię koronawirusa trzeba odpowiedzieć pandemią modlitwy, współczucia i czułości, szczególnie wobec samotnych i słabych.

Duchowa łączność w domach

Abp Gądecki poinformował też, że przewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE) kard. Angelo Bagnasco prosi, aby tego dnia odmówić również jeszcze jedną modlitwę.


watykan 1200 pap.jpg
"Wielkanoc nie może być przeniesiona na inny termin". Wytyczne Kościoła w związku z epidemią koronawirusa

"Boże Ojcze, Stwórco świata, wszechmogący i miłosierny, który z miłości do nas posłałeś na świat swojego Syna jako lekarza dusz i ciał, spójrz na swoje dzieci, które w tym trudnym momencie niepewności i lęku w wielu regionach Europy i świata, zwracają się do Ciebie, szukając siły, zbawienia i pocieszenia. Uwolnij nas od chorób i strachu, ulecz naszych chorych, pociesz ich rodziny, daj mądrość rządzącym, energię i siłę lekarzom, pielęgniarkom i wolontariuszom, życie wieczne zmarłym. Nie opuszczaj nas w chwili próby, ale uwolnij nas od wszelkiego zła. O to Cię prosimy, który z Synem i Duchem Świętym żyjesz i królujesz na wieki. Amen. Maryjo, Uzdrowicielko Chorych i Matko Nadziei, módl się za nami!" - brzmi modlitwa.

Przewodniczący KEP zachęca również wiernych, aby w tym samym czasie łączyli się duchowo ze swoimi duszpasterzami, odmawiając w domach wskazane modlitwy.

pg


Zobacz także

Zobacz także