more_horiz
Wiadomości

10. rocznica katastrofy w Smoleńsku. Wydawnictwa Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2020 12:00
Polskie Radio z okazji 10. rocznicy katastrofy na smoleńskim lotnisku wydało dwa albumy stanowiące fonograficzny i edytorski wyraz narodowej pamięci. To "Prezydent RP Lech Kaczyński - Świadectwo" i "Smoleńsk - ostatnia misja".
Albumy są już dostępne w sklepie Polskiego Radia
Albumy są już dostępne w sklepie Polskiego RadiaFoto: Polskie Radio

serwis smolensk 1200.jpg
"Nie wiedziałam jak mam to powiedzieć swoim gościom". Dziennikarze Polskiego Radia wspominają dzień katastrofy smoleńskiej

Tymi okolicznościowymi albumami wydanymi przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia nadawca publiczny pragnie uczcić wszystkie ofiary katastrofy w Smoleńsku. Materiały ze względu na unikatowy charakter archiwalnych nagrań, spełniają funkcję edukacyjną, stanowiąc edytorski i fonograficzny wyraz narodowej pamięci - mówi Agnieszka Kamińska, Prezes Zarządu Polskiego Radia i Redaktor Naczelna Polskiego Radia.

Albumy składają się z płyt CD oprawionych w specjalną, okolicznościową szatę graficzną. Patronat nad wydawnictwami objęła Rada Mediów Narodowych. - W archiwach Polskiego Radia znajdują się jedynie fragmenty zapisów dźwiękowych odnotowujących tę bogatą działalność publiczną Lecha Kaczyńskiego. Są one jednak na tyle cenne, że z uznaniem trzeba przyjąć zgromadzenie ich w tym albumie. Przecież choćby przemówienie Pana Prezydenta RP na Westerplatte w siedemdziesiątą rocznicę wybuchu II wojny światowej, czy wystąpienie na wiecu w Tbilisi w dniach agresji rosyjskiej na Gruzję, to fundamenty polskiej racji stanu. Są one przesłaniem dla polityki polskiej dziś i na pewno na wiele, wiele jeszcze lat - mówi Krzysztof Czabański, przewodniczący Rady Mediów Narodowych.

lkaczynski 1200.jpg
Lech Kaczyński - sylwetka prezydenta

Album pt. "Prezydent RP Lech Kaczyński - Świadectwo" jest pełnym fonograficznym kompendium wiedzy na temat prezydentury prof. Lecha Kaczyńskiego. Zamieszczone na pięciu płytach CD archiwalne wypowiedzi prezydenta z całego okresu jego urzędowania uzupełnia ciekawa i wyjątkowa szata graficzna. Współtworzy ją przeszło sto fotografii dokumentujących ważne momenty prezydentury śp. Lecha Kaczyńskiego.

smoleńsk 1200.jpg
Joanna Lichocka o swoich filmach dot. katastrofy smoleńskiej: są świadectwem prawdy

Album pt. "Smoleńsk - ostatnia misja. Pamięci Ofiar katastrofy smoleńskiej w 2010 roku" składa się z dwóch płyt. W warstwie słownej wydawnictwa (CD 1) znajdują się zarejestrowane w czasie uroczystości żałobnych, które odbyły się po 10 kwietnia 2010 r., archiwalne nagrania wypowiedzi ważnych postaci Kościoła oraz polskiej polityki i najnowszej historii takich jak kard. Józef Glemp, kard. Kazimierz Nycz, Janusz Śniadek, Maciej Łop​iński. Ta część albumu zawiera listę 96 ofiar katastrofy wraz z biogramami przygotowanymi pod redakcją Mariana Piotra Romaniuka (Dom Wydawniczy Rafael).

W warstwie muzycznej wydawnictwa (CD 2) znalazły się dwa fundamentalne dla polskiej muzyki utwory: związane z martyrologią katyńską: "Epitafium katyńskie na orkiestrę" Andrzeja Panufnika oraz III Symfonia - "Symfonia pieśni żałosnych" op. 36 na sopran i orkiestrę Henryka Mikołaja Góreckiego. Jest to zapis nadzwyczajnego koncertu symfonicznego W hołdzie Ofiarom Katastrofy, który odbył się w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego 18 kwietnia 2010 r.  

Płyty do nabycia w sklepie Polskiego Radia: 

* "Prezydent RP Lech Kaczyński ​ Świadectwo"

* "Smoleńsk – ostatnia misja. Pamięci Ofiar katastrofy smoleńskiej w 2010 roku"

kstar

Zobacz także

Zobacz także