more_horiz
Wiadomości

Kard. Stanisław Dziwisz: słowa "Nie lękajcie się!" nabierają nowego znaczenia

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2020 16:47
- Programowe słowa pontyfikatu św. Jana Pawła II "Nie lękajcie się!" nabierają dziś nowego znaczenia w obliczu zagrożenia, przed jakim stanął świat i my wszyscy - powiedział kard. Stanisław Dziwisz w 15. rocznicę śmierci papieża. Były osobisty sekretarz Jana Pawła II w czwartek rano odprawił mszę św. w kaplicy klasztornej Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie - Łagiewnikach.
Audio
  • Kardynał Stanisław Dziwisz: pomoże nam nadzieja (IAR)
Kard. Stanisław Dziwisz
Kard. Stanisław DziwiszFoto: De Visu/shutterstock

Jak mówił w homilii w tym trudnym czasie zagrożenia, niepewności, cierpienia dotkniętych chorobą, lęku o los najbliższych oraz ogromnego trudu wszystkich stojących na pierwszej linii walki z epidemią, szukamy punktów oparcia i drogowskazów.

- Szukamy zrozumienia tego, co przeżywamy. Szukamy nadziei. Jako uczennice i uczniowie Jezusa, w Nim samym pokładamy ostateczną nadzieję. On Jezus Chrystus, on nas przeprowadzi przez ciemną dolinę, w jakiej znalazł się cały świat - mówił kard. Dziwisz.

PAPIEŻ Jan Paweł II JP2 SHUTTER 1200.jpg
"Zostań w domu". Polskie Radio w 15. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II

Dodał, że Jezus pomaga nam przez samarytańską posługę lekarzy i pielęgniarek oraz wszystkich, którzy w tych dniach nie przestają pełnić służby w społeczeństwie. - Dziś w tym miejscu wspieramy ich wszystkich naszą wdzięczną modlitwą - powiedział.

"Pomoże nam nadzieja"

Podkreślił, że programem pontyfikatu Jana Pawła II był Jezus Chrystus. - Programowe słowa pontyfikatu świętego papieża "Nie lękajcie się!" – nabierają dziś nowego znaczenia w obliczu zagrożenia, przed jakim stanął świat i my wszyscy. Sam lęk nam nie pomoże. Pomoże nam nadzieja, nadzieja złożona w Bogu – mówił kardynał.

- Pomoże nam osobista i zbiorowa solidarność ze wszystkimi, niezależnie od podziałów, które nas tak bardzo oddaliły i oddalają od siebie w dzisiejszej Polsce. Bierzmy przykład z Jana Pawła II. On wszystkich szanował, nikogo nie poniżał, z nikim nie walczył, o nikim źle nie mówił. Czy stać nas na taką samą, dalekowzroczną postawę? – dodał.

Przypomniał, że gdy piętnaście lat temu Jan Paweł II odchodził, osoby stojące przy jego łożu ze łzami w oczach śpiewały hymn "Ciebie, Boże wysławiamy". - Dziękowaliśmy i nadal dziękujemy Bogu za tego niezłomnego świadka wiary – mówił.

Wstawiennictwo św. Jana Pawła II

Kard. Dziwisz apelował wcześniej, by w 15. rocznicę śmierci papieża o godzinie 21:37 zapalić w oknach świece i za wstawiennictwem św. Jana Pawła II modlić się o ustanie pandemii koronawirusa.

JP2-rocznica-smierci-pap-1200.jpg
15 lat bez św. Jana Pawła II. Wirtualne czuwanie i noc modlitwy

Ze względu na odwołanie wszystkich publicznych uroczystości związanych z rocznicą metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski o godz. 21:00 w kaplicy Pałacu Arcybiskupów Krakowskich odprawi mszę św., która będzie transmitowana na kanale YouTube archidiecezji. Po liturgii arcybiskup odmówi "Akt zawierzenia świata Bożemu miłosierdziu", którego 17 sierpnia 2002 r. krakowskich Łagiewnikach dokonał Jan Paweł II.

Udostępnione materiały

W związku z rocznicą krakowski Instytut Dialogu Międzykulturowego udostępnia na swojej stronie (www.idmjp2.pl) m.in. film biograficzny "Karol Wojtyła – Jan Paweł II", archiwalne nagrania spotkań papieża z wiernymi pod "Oknem papieskim" przy Franciszkańskiej 3 oraz nagrania listów od wiernych kierowanych do Ojca Świętego już po jego śmierci.

Instytut zachęca także do wirtualnych spacerów po miejscach w Małopolsce związanych z Karolem Wojtyłą – Janem Pawłem II.

fc

Zobacz także

Zobacz także