more_horiz
Wiadomości

"Wyraz narodowej pamięci". Unikatowe albumy Polskiego Radia w hołdzie ofiarom tragedii smoleńskiej

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2020 14:13
Polskie Radio z okazji 10. rocznicy katastrofy w Smoleńsku wydało dwa unikatowe albumy: "Prezydent RP Lech Kaczyński - Świadectwo" i "Smoleńsk - ostatnia misja". Prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska podkreśla, że materiały, ze względu na unikatowy charakter archiwalnych nagrań, spełniają funkcję edukacyjną i stanowią edytorski i fonograficzny wyraz narodowej pamięci.
Audio
  • Prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska o wypełnianiu misji publicznej (IAR)
  • Prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska o zawartości albumu "Prezydent RP Lech Kaczyński - Świadectwo" (IAR)
  • Prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska o koncercie "W hołdzie Ofiarom Katastrofy" (IAR)
Album Smoleńsk - ostatnia misja. Pamięci Ofiar katastrofy smoleńskiej w 2010 roku
Album „Smoleńsk - ostatnia misja. Pamięci Ofiar katastrofy smoleńskiej w 2010 roku” Foto: PR

- Te albumy wydane przez Polskie Radio są dowodem spełniania przez Polskie Radio, przez nadawcę publicznego, misji publicznej - powiedziała prezes Polskiego Radia. Jak dodała, jest to hołd złożony ofiarom katastrofy smoleńskiej, wszystkim ofiarom, które zginęły 10 kwietnia 2010 roku.

Kompendium wiedzy

Prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska podkreśla, że album "Prezydent RP Lech Kaczyński - Świadectwo" jest pełnym fonograficznym kompendium wiedzy na temat prezydentury Lecha Kaczyńskiego. Na pięciu płytach CD zamieszczone są archiwalne wypowiedzi prezydenta z całego okresu jego urzędowania.

ALBUM SMOLENSK 1200.jpg
10. rocznica katastrofy w Smoleńsku. Niezwykłe wydawnictwa Polskiego Radia

- Są tam przemówienia, takie jak to z Westerplatte wygłoszone 1 września 2009 roku, czy słynne przemówienie z wiecu w Gruzji - wskazała Agnieszka Kamińska. Dodała, że na płycie zamieszono również wywiady ze świętej pamięci Lechem Kaczyńskim przeprowadzone przez Krzysztofa Czabańskiego, a także rozmowy z małżonką prezydenta Kaczyńskiego, panią Marią Kaczyńską. - Opowiada ona o domu, o kwiatach, o miłości do muzyki. To są przepiękne dźwięki i przepiękne wspomnienia - podkreśla prezes Polskiego Radia.

Dwie płyty

Album "Smoleńsk - ostatnia misja. Pamięci Ofiar katastrofy smoleńskiej w 2010 roku" składa się z dwóch płyt. W warstwie słownej wydawnictwa znajdują się archiwalne nagrania wypowiedzi ważnych postaci Kościoła oraz polskiej polityki i najnowszej historii zarejestrowane w czasie uroczystości żałobnych, które odbyły się po 10 kwietnia 2010 roku.

Krzysztof Czabański PR1 11.2019
"Kontynuacja misji publicznej". Krzysztof Czabański o wydawnictwach na 10. rocznicę tragedii smoleńskiej

- Druga płyta to zapis nadzwyczajnego koncertu symfonicznego W hołdzie Ofiarom Katastrofy, który odbył się w Studiu Koncertowym Polskiego Radia imienia Witolda Lutosławskiego 18 kwietnia 2010 roku - mówi Agnieszka Kamińska.

Koncert na antenach Polskiego Radia

W warstwie muzycznej na płycie "Smoleńsk ostatnia misja" znalazły się też dwa fundamentalne dla polskiej muzyki utwory związane z martyrologią katyńską. To Epitafium katyńskie na orkiestrę Andrzeja Panufnika oraz Trzecia symfonia "Symfonia pieśni żałosnych", opus 36, na sopran i orkiestrę Henryka Mikołaja Góreckiego.

- Ten właśnie koncert zostanie powtórzony na wszystkich antenach Polskiego Radia w piątek, 10 kwietnia, o godzinie 16 - powiedziała prezes Kamińska.

Patronat nad wydawnictwami objęła Rada Mediów Narodowych.

Płyty do nabycia w sklepie Polskiego Radia: 

* "Prezydent RP Lech Kaczyński ​ Świadectwo"

* "Smoleńsk – ostatnia misja. Pamięci Ofiar katastrofy smoleńskiej w 2010 roku"

Zobacz także

Zobacz także