more_horiz
Wiadomości

"Od 20 kwietnia stopniowe zdejmowanie obostrzeń". Premier przedstawił plan odmrażania gospodarki

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2020 18:45
- Od 20 kwietnia przystępujemy do stopniowego zdejmowania pewnych obostrzeń. Po pierwsze otwarcie lasów i parków, przy czym nie traktujmy tego jako zaproszenia do niekontrolowanej rekreacji, do bardzo szerokich wyjść - oświadczył premier Mateusz Morawiecki.
Audio
  • Premier Mateusz Morawiecki o łagodzeniu obostrzeń (IAR)
  • Premier: trzeba zastrzec możliwość, że jeżeli będzie lepiej, to będziemy mogli przyspieszyć łagodzenie reguł (IAR)
  • Mateusz Morawiecki o kolejnych etapach odmrażania gospodarki (IAR)
Premier Mateusz Morawiecki
Premier Mateusz MorawieckiFoto: facebook.com/@kancelaria.premiera
  • Premier zapowiedział, że od 20 kwietnia rozpocznie się stopniowe łagodzenie obostrzeń wprowadzonych w związku z epidemią koronawirusa
  • Szef rządu powiedział, że zostaną otwarte lasy i parki, a także złagodzone zasady w handlu
  • Premier podkreślił, że pracownicy sklepów będą poddawani kontroli zdrowia
  • Zmieniona zostanie także zasada mówiąca o zakazie samodzielnego wychodzenia z domu osób poniżej 18. roku życia
1200.jpg
147 nowych przypadków koronawirusa, kolejne 22 osoby zmarły. Łącznie jest 7918 zakażonych

- Od 20 kwietnia przystępujemy do nowego etapu, stopniowego zdejmowania pewnych obostrzeń. W ramach tego zestawu powrotu do nowej normalności, czy do nowej rzeczywistości gospodarczej, mamy przede wszystkim kilka nowych komunikatów - mówił szef rządu.

- Po pierwsze otwarcie lasów i parków. Przy czym nie traktujmy tego jako zaproszenia do niekontrolowanej rekreacji, do bardzo szerokich wyjść. To ma być zwiększony komfort zdrowia psychicznego dla ludzi i tak do tego podchodzimy - tłumaczył.

Mateusz Morawiecki podkreślił, że jest bardzo głęboki sens w tym, co robi rząd. - Ten sens dostrzegam przede wszystkim w tym, że poprzez nasze działania, obostrzenia kupujemy sobie czas. Kupujemy czas, ale jednocześnie powodujemy, że dużo więcej osób może ocalić również swoje życie - zaznaczył.

Paweł Sałek 1200.jpg
"Fabryka w Chinach nam się trochę zacięła". Paweł Sałek o potrzebie szycia maseczek w Polsce

Zasada trzech "i"

- W ramach nowej rzeczywistości gospodarczej chcemy zaproponować pewne nowe reguły - zapowiedział premier. - W jakiś sposób symboliczny można nazwać tę nową rzeczywistość zasadą trzech "i": jest to izolacja, identyfikacja i informatyzacja - oświadczył szef rządu.

Premier dodał, że izolacja to zachowanie właściwego dystansu. - Ale przede wszystkim musimy nosić maseczki ochronne, by zmniejszyć prawdopodobieństwo transmisji koronawirusa - podkreślił.

- Identyfikacja - będziemy coraz lepiej starali się opanować sztukę badania, kto z kim miał kontakty - mówił premier. Jak dodał, wdrażana jest aplikacja dla osób przebywających w kwarantannach. - Dzięki temu będziemy mogli coraz więcej wiedzieć, kto mógł potencjalnie być zakażony - powiedział.

- Informatyzacja - to jak najwięcej pracy zdalnie tam, gdzie można ją wykonywać. Jak najwięcej cyfrowych procesów, po to, żeby nie musieć wchodzić w bezpośredni kontakt pomiędzy poszczególnymi osobami - powiedział Mateusz Morawiecki.

Szumowski tt KPRM-663.jpg
Minister zdrowia: obowiązek zakrywania ust i nosa do czasu, aż pojawi się szczepionka

Zmiany w handlu

Premier zapowiedział, że od 20 kwietnia przystępujemy do zdejmowania obostrzeń wprowadzonych w związku z epidemią koronawirusa, w tym dotyczących handlu. - Chcemy nieco zliberalizować te zasady, a mianowicie w taki sposób, żeby w sklepach do 100 m2 była możliwość obsługi czterech klientów na jedną kasę, a w sklepach powyżej 100 m2 - 1 osoba na 15 m2 - przekazał szef rządu.

Maseczka shutterstock 1200.jpg
Poseł PiS: musimy dbać nie tylko o zdrowie i życie ludzi, ale także o gospodarkę

- Jednocześnie pracownicy sklepów będą poddawani kontroli zdrowia, w szczególności mierzeniu temperatury - dodał. Zaznaczył przy tym, że zostają utrzymane obostrzenia dotyczące stosowania środków dezynfekujących. - Zasada jedna osoba na 15 m2 również będzie obowiązywała w kościołach - poinformował Mateusz Morawiecki.

Premier powiedział, że wyjątek od obowiązku noszenia maseczek ochronnych zakrywających usta i nos rząd chce zastosować wobec rolników. - Rolnicy wchodzą w swoje wiosenne, letnie prace - tam dystans jest z natury rzeczy dużo większy i przy tej pracy, którą wykonują rolnicy, jest ważne, żeby tam zastosować ten wyjątek - podkreślił.

Kolejne etapy odmrażania gospodarki

- Teraz będziemy w kolejnych etapach otwierać rzemiosło, następnie handel, choć już i dzisiaj przecież w tym, co powiedziałem, jest złagodzenie przepisów dotyczących handlu, a na końcu usługi. Na samym końcu usługi typu salony tatuażu, piercingu czy rehabilitacji - tam, gdzie jest bardzo bliski kontakt człowieka z człowiekiem i ta możliwość transmisji jest bardzo wysoka - powiedział premier.

maseczki 1200 east.jpg
Od dziś obowiązek zakrywania ust i nosa. Zobacz zmiany w rozporządzeniu

Szef rządu podkreślił też, że informacje o łagodzeniu przepisów będą przedstawiane w odpowiednich interwałach czasowych. - Może co tydzień, ale może co dwa - podkreślił. Zastrzegł, że to zależy od kryteriów dotyczących stanu epidemii.

- Chcemy przedstawiać te kolejne etapy, które dzisiaj pokrótce zarysowujemy, w których będziemy dalej zmniejszać te obostrzenia, łagodzić, ale jednocześnie utrzymywać ten nowy system, nowy reżim koronawirusa, który na nas wszystkich, na całym świecie, nakłada pewne obowiązki - dodał premier.

Premier: przechodzimy do kontrofensywy

- Jestem przekonany, że mamy odpowiednie narzędzia do tego, aby ostatecznie poradzić sobie z koronawirusem - powiedział premier. Według niego "walka z koronawirusem się nie kończy, ale przechodzimy do kontrofensywy".

- Widać wyraźnie, że polskie społeczeństwo w ogromnej większości reaguje na obowiązek kwarantanny i dystansowania społecznego we właściwy sposób, dlatego jesteśmy przekonani, że możemy kilka z nich poluzować w racjonalny sposób, jednocześnie dając sygnał, że pewien typ zachowań musi być z nami na dłużej - zapowiedział premier.

Kolejne etapy łagodzenia?

Szef rządu zastrzegł, że jeśli ilość zachorowań nie będzie się zmniejszać "będzie trzeba poczekać dłużej na kolejne etapy łagodzenia" obostrzeń. Ocenił, że patrząc na Hiszpanię, Włochy czy Francję sytuacja w Polsce jest "lepsza w odniesieniu do całego społeczeństwa".

Kościński 1200.jpg
Minister finansów: pracujemy nad kolejną wersją tarczy antykryzysowej

Premier zaznaczył, że przy etapowym zmniejszaniu obostrzeń, jednocześnie konieczne jest utrzymanie dyscypliny społecznej. - Ta nadzieja to powrót do w miarę normalnego funkcjonowania w gospodarce i społeczeństwie. Na pewno pewne obostrzenia jeszcze długo będą obowiązywały, chociażby zakaz większych zgromadzeń, imprez czy koncertów - zaznaczył szef rządu.

Premier dodał, że łagodzenie obostrzeń będzie wprowadzane tylko w dziedzinach, w których nie występuje prawdopodobieństwo gwałtownego przyrostu zakażonych koronawirusem.

Nowe przypadki koronawirusa w Polsce

Na COVID-19 zmarły 22 kolejne osoby, potwierdzono też 147 nowych przypadków zakażenia koronawirusem - poinformowało Ministerstwo Zdrowia. Liczba zdiagnozowanych przypadków wzrosła do 7918, a zgonów do 314.

Made with Flourish
duda1200-pap2.jpg
Prezydent: rodzime firmy dostarczą miliony maseczek

Gorączka, kaszel, duszności

Koronawirus SARS-CoV-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Objawia się ona najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem.

W wielu przypadkach choroba kończy się śmiercią, ale u osób młodszych może przebiegać bezobjawowo lub łagodnie. Szczególnie niebezpieczna bywa dla osób starszych, osłabionych i cierpiących na inne przewlekłe choroby.

COVID-19, grypa i przeziębienie to choroby pochodzenia wirusowego o zbliżonych objawach (opr. Maria Samczuk/PAP) COVID-19, grypa i przeziębienie to choroby pochodzenia wirusowego o zbliżonych objawach (opr. Maria Samczuk/PAP)

Podejrzewa się, że do pierwszego zakażenia koronawirusem, który może wywoływać groźne dla życia zapalenie płuc, doszło w Chinach pod koniec 2019 r. na targu w Wuhanie, stolicy prowincji Hubei.​

pb

Zobacz także

Zobacz także