more_horiz
Wiadomości

Dwie zmiany w nowelizacji ustawy dot. reprywatyzacji. Sejmowa komisja zajmuje się projektem PiS

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2020 16:46
W czasie posiedzenia sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka odbyło się pierwsze czytanie poselskiego projektu nowelizacji przepisów dotyczących reprywatyzacji. Przedstawiciel wnioskodawców - poseł Prawa i Sprawiedliwości Paweł Lisiecki - powiedział, że jest to zmiana ustaw o komisji weryfikacyjnej oraz o gospodarce nieruchomościami.
Przewodniczący Komisji Weryfikacyjnej ds. Reprywatyzacji Nieruchomości Warszawskich Sebastian Kaleta oraz wiceprzewodniczący Paweł Lisiecki.
Przewodniczący Komisji Weryfikacyjnej ds. Reprywatyzacji Nieruchomości Warszawskich Sebastian Kaleta oraz wiceprzewodniczący Paweł Lisiecki.Foto: PAP/Mateusz Marek

Uzasadniając projekt, dodawał, że wprowadza on dwie zmiany. Jedna z nich dotyczy umiejscowienia funduszu, z którego lokatorom zreprywatyzowanych kamienic mają być wypłacane odszkodowania, które wcześniej odzyskała komisja weryfikacyjna. Wyjaśnił, że fundusz reprywatyzacyjny ma znajdować się w gestii skarbu państwa, a nie miasta stołecznego Warszawa.

komisja weryfikacyjna reprywatyzacja 1200 F.jpg
Reprywatyzacja w Warszawie. Kaleta: Trzaskowski staje przeciwko mieszkańcom swojego miasta

Zmiana w ustawie o gospodarce nieruchomościami zakłada, że nie będzie można reprywatyzować budynków, w których mieszkają lokatorzy. Mówił o tym między innymi wiceminister sprawiedliwości, przewodniczący komisji weryfikacyjnej Sebastian Kaleta z PiS-u. Dodał, że konieczne jest uchwalenie przepisów, które zabezpieczą lokatorów przed reprywatyzacją.

Posłuchaj
00:25 10475298_2.mp3 Podczas dyskusji nad projektem, za dalszymi pracami nad nim opowiedzieli się posłowie Koalicji Obywatelskiej i Lewicy (IAR)

00:21 10475298_1.mp3 Anna Maria Żukowska z Lewicy mówiła podczas dyskusji, że kwestia reprywatyzacji i losu kolatorów dotyczy nie tylko Warszawy (IAR)

00:26 10475298_3.mp3 Zmiana w ustawie o gospodarce nieruchomościami zakłada, że nie będzie można reprywatyzować budynków, w których mieszkają lokatorzy (IAR)

00:26 10475298_4.mp3 Na sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka odbyło się pierwsze czytanie poselskiego projektu nowelizacji przepisów dotyczących reprywatyzacji (IAR)

    

twitter komisja weryfikacyjna 1200.jpg
PiS składa projekt ws. reprywatyzacji. Nowe prawo ma usprawnić procedury dot. odszkodowań

Podczas dyskusji nad projektem, za dalszymi pracami nad nim opowiedzieli się posłowie Koalicji Obywatelskiej i Lewicy.
Zasiadający w komisji weryfikacyjnej poseł KO Robert Kropiwnicki zwracał między innymi uwagę, by osoby, którym przyznano odszkodowanie zabezpieczyć w projekcie przed ewentualną koniecznością zwrotu pieniędzy po uchyleniu decyzji komisji weryfikacyjnej przez sąd.

<<CZYTAJ TAKŻE>> Problemy znane od lat. Oto najgłośniejsze wątki warszawskiej afery reprywatyzacyjnej

Anna Maria Żukowska z Lewicy mówiła podczas dyskusji, że kwestia reprywatyzacji i losu kolatorów nie dotyczy tylko Warszawy. Zapowiedziała też, że jej klub wniesie poprawki do projektu Prawa i Sprawiedliwości. Posłanka przypomniała, że w poniedziałek klub Lewicy złożył w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami i kodeksu postępowania administracyjnego. Ma on pozwolić Warszawie na odmowę zwrotów budynków mieszkalnych, wykorzystując przepisy małej ustawy reprywatyzacyjnej.

pkr

Zobacz także

Zobacz także