more_horiz
Wiadomości

"Narusza tradycje polskiej kultury prawnej". Prof. Zaleśny o konwencji stambulskiej

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2020 13:30
- Należy wskazać, że ta konwencja nie realizuje celów, które powinna, a odwrotnie - sama w sobie generuje problemy - podkreślił w Polskim Radiu 24 prof. Jacek Zaleśny, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego.
Prof. Jacek Zaleśny
Prof. Jacek ZaleśnyFoto: PR24

Ministerstwo Sprawiedliwości skierowało w poniedziałek do resortu rodziny wniosek o podjęcie prac nad wypowiedzeniem konwencji stambulskiej. Wniosek w tej sprawie został przekazany do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, które ma kompetencje do przygotowania wniosku o wypowiedzenie spornej umowy. Złożenie wniosku wypowiedzenie konwencji antyprzemocowej nazywanej stambulską minister Ziobro zapowiedział już w sobotę.

michał wójcik 1200.jpg
Wójcik: nie ma zgody na przemoc wobec kobiet, ale konwencja stambulska dotyczy także ideologii

Prof. Jacek Zaleśny ocenił, że niedawno przyjęta w Polsce ustawa antyprzemocowa wykonuje konwencję stambulską. W jego opinii znacznie ważniejszym czynnikiem jest kwestia, że wokół tego tematu formuje się duża inicjatywa obywatelska, ruch społeczny. - To wątek taktyczny pokazania, że w ramach obozu władzy są różne formacje, stronnictwa o różnej aksjologii, różnym podejściu do tego, co jest kluczowe - zauważył politolog.

Czytaj także:

Posłuchaj
19:46 PR24_MPLS 2020_07_28-13-07-18.mp3 Prof. Jacek Zaleśny o konwencji stambulskiej i kontrowersjach z nią związanych (Temat Dnia/ Gość PR24)

 

Niezgodność z konstytucją

Gość audycji podkreślił, wymieniając konkretne przepisy, że konwencja stambulska jest niezgodna z polską konstytucją. - Narusza ona standardy prawidłowej legislacji, bo ingeruje w kwestie prawa karnego, jednocześnie operując pojęciami bardzo ogólnymi - zauważył prof. Zaleśny i dodał, że konwencja stambulska "w szerokim zakresie narusza tradycje kultury prawnej europejskiej i polskiej".

Trzeba pokazać, że ta konwencja nie realizuje celów, które miałaby realizować, a odwrotnie - sama w sobie generuje problemy - ocenił.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"

Prowadzący: Ryszard Gromadzki

Gość: prof. Jacek Zaleśny (UW)

Data emisji: 28.07.2020

Godzina emisji: 13.07

Polskie Radio 24/st

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także