Wójcik: nie ma zgody na przemoc wobec kobiet, ale konwencja stambulska dotyczy także ideologii
- Nie ma absolutnie zgody na przemoc wobec kobiet, wobec kogokolwiek. Problem polega na tym, że konwencja stambulska nie dotyczy tylko tego, ale także ideologii. Pojawiają się kwestie natury trzeciej płci i sprawa zobowiązania państw do promowania zmian kulturowych niezgodnych z polską konstytucją - powiedział w Polskim Radiu 24 wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik.
2020-07-27, 12:04
Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro poinformował w sobotę, że do resortu rodziny zostanie w poniedziałek złożony wniosek o podjęcie formalnych prac nad wypowiedzeniem tzw. konwencji stambulskiej.
Powiązany Artykuł
Michał Dworczyk: Polska ma bardzo dobrze funkcjonujące prawo chroniące kobiety
Szef MS stwierdził, że znajdują się w niej zapisy "o charakterze ideologicznym", z którymi jego resort się nie zgadza, oraz że w dokumencie nie ma żadnych rozwiązań w zakresie ochrony kobiet przed przemocą, których Polska by nie spełniała, a w niektórych obszarach polskie standardy są wyższe niż te przewidziane przez konwencję.
- Część krajów Europy nie zgodziła się na wprowadzenie do swojego porządku prawnego przepisów konwencji stambulskiej. Jeżeli chodziłoby w niej tylko o ochronę kobiet przed przemocą, to podpisujemy się pod tym dokumentem rękami i nogami - powiedział w Polskim Radiu 24 wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik.
Podkreślił, że "nie ma absolutnie zgody na przemoc wobec kobiet, wobec kogokolwiek". - Problem polega na tym, że konwencja nie dotyczy tylko tego, ale także ideologii. Pojawiają się kwestie natury trzeciej płci oraz sprawa zobowiązania państw do promowania zmian kulturowych niezgodnych z polską konstytucją - zaznaczył gość PR24.
REKLAMA
- Wypowiedzenie konwencji stambulskiej. Dzisiaj wniosek Ministerstwa Sprawiedliwości
- Prof. Zybertowicz: środowiska lewicowe regularnie robią histerię z LGBT
Dodał również, że w konwencji stambulskiej "nie ma niczego z punktu widzenia ochrony praw kobiet, czego by nie było w polskim porządku prawnym".
- Przepis dotyczący przestępstwa zgwałcenia - art. 197. Kodeksu karnego - mówi o obcowaniu płciowym i innych czynnościach seksualnych. W konwencji jest mowa o gwałcie. Obcowanie płciowe to szersze pojęcie. Ochrona w tym obszarze jest dużo szersza w polskim prawie - ocenił wiceminister.
Przypomniał również, że dokument, którego ratyfikację Polska zamierza oficjalnie wypowiedzieć, nie został przyjęty przez takie kraje jak: Wielka Brytania, Węgry, Czechy, Litwa, Łotwa, Bułgaria i Słowacja.
REKLAMA
Konwencja Rady Europy z 2011 r. o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej (tzw. konwencja stambulska) ma chronić kobiety przed wszelkimi formami przemocy oraz dyskryminacji; oparta jest na idei, że istnieje związek przemocy z nierównym traktowaniem, a walka ze stereotypami i dyskryminacją sprawiają, że przeciwdziałanie przemocy jest skuteczniejsze. Polska podpisała konwencję w grudniu 2012 r., a ratyfikowała - w 2015 r.
Więcej w nagraniu.
Posłuchaj
* * *
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
REKLAMA
Prowadzący: Ryszard Gromadzki
Gość: Michał Wójcik (wiceminister sprawiedliwości)
Data emisji: 27.07.2020
Godzina emisji: 11.15
REKLAMA
bartos
REKLAMA