more_horiz
Wiadomości

GIS zapowiada wzmożone kontrole w czerwonych i żółtych strefach zagrożenia. To reakcja na wzrost zakażeń

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2020 11:55
- Od sobotniego poranka rozpoczęły się kontrole sanepidu związane z przestrzeganiem zaostrzonych przepisów. Kontrole odbywają się w całym kraju, ale do powiatów "czerwonych" i "żółtych" ściągnęliśmy dodatkowe siły z bardziej bezpiecznych "zielonych" regionów - poinformował rzecznik prasowy GIS Jan Bondar.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: 0simon0/shutterstock

Rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego przekazał, że w poprzednich tygodniach sanepid prowadził planowe kontrole dotyczące m.in. bezpieczeństwa żywności czy higieny, rozszerzone o przestrzeganie przepisów przeciwepidemicznych.

Czytaj więcej
covid maseczka pap 1200.jpg
MZ: wyzdrowiało prawie 36,5 tysiąca pacjentów zakażonych koronawirusem. Ponad 800 nowych zakażeń

- Tylko w ciągu ostatniego tygodnia było to prawie 7 tys. kontroli. Były to niejako kontrole »przy okazji«, które w ogromnej części przypadków kończyły się na pouczeniu" - poinformował Jan Bondar. Rozpoczęte w sobotę kontrole - jak wyjaśnił - są dedykowane wyłącznie przepisom dotyczącym zwalczania COVID-19.

- Teraz trzeba się liczyć z surowymi karami finansowymi. Kontrole będą skrupulatne. Zakres kontroli obejmuje kilkadziesiąt pozycji - podkreślił.

Kontrola ognisk

Kontrolowane - jak wyjaśnił - będą obiekty handlowe, targowiska, zakłady pracy, przedsiębiorstwa produkcyjne, restauracje, kina, teatry, hotele, galerie handlowe, targi, wystawy, lotniska, salony kosmetyczne. Interwencyjnie prowadzone będą kontrole również innych zgromadzeń, np. wesel.

Posłuchaj
00:24 10564749_2.mp3 Inspekcja sanitarna kontroluje przestrzeganie obostrzeń (IAR)

- Tam, gdzie to będzie konieczne, inspektorzy będą korzystać ze wsparcia policji - zaznaczył.

Jan Bondar przypomniał, że obowiązujące przepisy pozwalają na kary do 30 tys. zł. Zapowiedział, że kontrole będą kontynuowane w kolejnych dniach.

- Dotychczasowe doświadczenia są takie, że niejednokrotnie ognisko epidemiczne zaczynało się na weselu, a kończyło w wielkich zakładach przemysłowych. Musimy to przerwać - zaznaczył.

Wzrost zakażeń

Resort podał w sobotę, że badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 843 osób. To najwyższa od początku epidemii liczba przypadków potwierdzonych w ciągu doby. W piątek MZ informowało o 809 nowych zakażeniach, w czwartek o 726, w środę o 640, we wtorek o 680, a w poniedziałek o 575.

W piątek wieczorem w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Zakłada ono m.in. wyodrębnienie dwóch stref: czerwonej i żółtej. Na ich obszarach będą obowiązywały, poza ograniczeniami przewidzianymi dla całości terytorium Polski, dalej idące zakazy i nakazy oraz większe ograniczenia niż na pozostałym obszarze.

Czytaj więcej
1200_Szumowski_PAP.jpg
W najbliższych dnia liczba zakażeń będzie większa. Minister zdrowia wyjaśnia dlaczego

Strefa czerwona obejmie w woj. śląskim powiaty i miasta na prawach powiatu: pszczyński, rybnicki, wodzisławski oraz Rudę Śląską i Rybnik, w woj. wielkopolskim - ostrzeszowski, w woj. małopolskim - nowosądecki i Nowy Sącz oraz w woj. łódzkim powiat wieluński.

Strefa żółta obejmie w woj. śląskim powiaty i miasta na prawach powiatu: cieszyński oraz Jastrzębie-Zdrój i Żory, w woj. podkarpackim - jarosławski, przemyski i Przemyśl, w woj. wielkopolskim - powiat kępiński, w woj. małopolskim - oświęcimski, w woj. świętokrzyskim - pińczowski, a w woj. łódzkim powiat wieruszowski.

jp

Zobacz także

Zobacz także