more_horiz
Wiadomości

Kim jest Leszek Czarnecki? To jemu, według "GW", miał składać korupcyjne oferty Adam Hofman

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2020 00:54
"Gazeta Wyborcza" podała, że Adam Hofman miał przyjechać do Monako i składać w imieniu obozu rządzącego korupcyjne propozycje właścicielowi Getin Banku, Leszkowi Czarneckiemu. Hofman opublikował oświadczenie, w którym zapewnił, że nie powoływał się na znajomości lub kontakty w administracji rządowej. Kim jest Leszek Czarnecki i jakie prowadzi interesy?
Leszek Czarnecki
Leszek CzarneckiFoto: JACEK DOMINSKI/REPORTER

Leszek Czarnecki urodził się 9 maja 1962 roku we Wrocławiu. W wieku 18-latek rozpoczął współpracę ze Służbą Bezpieczeństwa jako TW Ernest. Dwa lata później związał się z wywiadem PRL jako "Ternes". Jak pisała niezalezna.pl, w aktach są dowody, że za przekazywanie informacji przyjmował pieniądze.

czarnecki 1200 pap.jpg
Leszek Czarnecki trafi do aresztu za aferę GetBack? Sąd odroczył rozpoznawanie wniosku

Na Politechnice Wrocławskiej ukończył studia na Wydziale Inżynierii Sanitarnej. Jest też absolwentem Harvard Business School, a w 1993 roku obronił doktorat na Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu.

Roboty podwodne, leasingi, finanse

Działalność gospodarczą rozpoczął jeszcze na studiach, zakładając w 1986 r. Przedsiębiorstwo Techniki Alpinistyczno-Nurkowej TAN S.A. Firma zajmowała się prowadzeniem robót podwodnych, które wykonywał sam Leszek Czarnecki po zdobyciu dwa lata wcześniej odpowiednich uprawnień. Firma, nie posiadając wówczas dużej konkurencji, wypełniła dobrze płatną rynkową niszę.

Czytaj także: 

Nurkowanie pozostało pasją Czarneckiego, ale zawodowo porzucił je w 1991 r. i sprzedał firmę. Pozyskane środki zainwestował w stworzenie Europejskiego Funduszu Leasingowego, który obsługiwał nie tylko rynek motoryzacyjny, ale również leasing nieruchomości i maszyn.

W latach 90. doświadczenie w świecie finansów budował też w radzie nadzorczej i zarządzie Polbanku. Przez pewien czas był przewodniczącym rady nadzorczej Towarzystwa Ubezpieczeniowego (Na Życie) Europa, a także prezesem zarządu TU Europa i TU Na Życie Europa.

Anita Gargas 1200.jpg
"Od współpracownika SB do miliardera". Anita Gargas o Leszku Czarneckim

Od debiutu na GPW, po Getin

Z czasem Czarnecki wykupił Europejski Fundusz Leasingowy od pozostałych udziałowców i wprowadził go na giełdę. Rok po giełdowym debiucie - w 2001 r. - odsprzedał część akcji Credit Agricole i objął stanowisko prezesa zarządu w nowo powstałej spółce Credit Agricole Polska. Funkcję tę pełnił do 2003 r. Do listopada 2004 r. był prezesem zarządu Getin Holding, a do maja 2006 r. był prezesem zarządu Getin Banku.

Po połączeniu Getin Banku oraz Noble Banku w 2010 roku objął funkcję przewodniczącego rady nadzorczej Getin Noble Banku.

Leszek Czarnecki jest także współzałożycielem lub głównym akcjonariuszem takich podmiotów jak Idea Bank, Open Life, Open Finance, Noble Funds i GetBack.

Biznesmen był również obecny na rynku nieruchomości poprzez spółkę LC Corp SA. Udziałów w niej pozbył się w 2017 r.

knf 1200 free.jpg
"Rzeczpospolita": szef KNF proponował wypuszczenie obligacji, by pomóc bankowi Czarneckiego

Przez lata był w czołówce rankingu najbogatszych Polaków, a w 2008 r. magazyn Forbes przyznał mu pierwsze miejsce. Jego majątek - jak wskazuje Business Insider - przekraczał już 6 mld zł. Dziś serwis szacuje go na 1,2 mld.

Prokuratorskie podejrzenia

Teraz główny właściciel Idea Banku i przewodniczący rady nadzorczej spółki Leszek Czarnecki jest podejrzany przez prokuraturę między innymi o popełnienie oszustw wobec klientów banku, którzy kupili obligacje spółki windykacyjnej GetBack. Ponadto dystrybucja obligacji za pośrednictwem Idea Banku była prowadzona bez zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego.

W 2018 r. Leszek Czarnecki twierdził, że Marek Chrzanowski, przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego, zaoferował przychylność dla Getin Noble Banku w zamian za ok. 40 milionów złotych. 

Business Insider/niezalezna.pl/gazeta.pl/fc

Zobacz także

Zobacz także