more_horiz
Wiadomości

Premier: będę mocno namawiał kolegów z Solidarnej Polski, by utrzymać jedność

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2020 09:25
- Warto dalej realizować program Zjednoczonej Prawicy, będę do tego przekonywał i mam nadzieję, że to się uda - powiedział w sobotę premier Mateusz Morawiecki zapytany, co jeśli Solidarna Polska zdecyduje się opuścić koalicję.
Politycy Zjednoczonej Prawicy w Sejmie
Politycy Zjednoczonej Prawicy w SejmieFoto: Andrzej Iwanczuk/REPORTER

W sobotę po południu zbierze się zarząd Solidarnej Polski, który ma omówić skutki porozumienia zawartego podczas szczytu UE i bieżącą sytuację. Po ogłoszeniu porozumienia lider Solidarnej Polski i minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro w oświadczeniu stwierdził, że "decyzja o przyjęciu rozporządzenia w pakiecie budżetowym bez prawnie wiążących zabezpieczeń jest błędem".

epa08874039-12.jpg
"Pokazaliśmy, że potrafimy realizować nasze interesy". Premier o szczycie UE

"Zjednoczona Prawica to partia dużego namiotu"

W rozmowie w RMF FM Mateusz Morawiecki mówił o porozumieniu zawartym na szczycie UE. - Wzmocniliśmy naszą pozycję od strony finansowej, a jednocześnie zachowaliśmy wzmocniony mechanizm, który chroni nas przed arbitralnym postrzeganiem praworządności - stwierdził szef rządu.

Pytany, czy takie słowa przekazał już szefowi Solidarnej Polski Zbigniewowi Ziobrze, premier odparł, że jeszcze nie rozmawiali. - Zjednoczona Prawica to partia dużego namiotu: mieszczą się tu poglądy radykalne, mamy osoby, które w inny sposób patrzą na UE. Unia Europejska jest miejscem twardej gry interesów - zaznaczył Morawiecki.

Czytaj także:

- Mam satysfakcję, bo większość agencji międzynarodowych dostrzegła sukces Polski w realizacji interesów polegających na tym, że potrafiliśmy obronić nasz stan posiadania, a nawet go wzmocnić (...), odnieśliśmy sukces na niwie negocjacji dotyczących klimatu. Wczoraj Komisja Europejska przyjęła te wytyczne do stosowania. Jeszcze przedwczoraj były obawy, czy te konkluzje Rady Europejskiej będą wystarczały do realizacji zapisów, które wynegocjowaliśmy - powiedział premier. Jego zdaniem to powinno uspokoić koalicjantów.

Kaczyński f 1200.jpg
"Rząd zrobił wszystko, by obronić polską suwerenność". Jarosław Kaczyński o szczycie EU

"Potrafiliśmy razem zrealizować bardzo wiele celów"

Zapytany o to, co jeśli zarząd Solidarnej Polski zdecyduje o wyjściu z koalicji, odpowiedział, że będzie mocno namawiał kolegów, żeby utrzymać jedność. - Potrafiliśmy razem zrealizować bardzo wiele celów. Wzmocniliśmy Polskę i w polityce międzynarodowej i w sprawności instytucji, chociażby podatkowych, i w obszarze polityki historycznej, polityki społecznej. To są wielkie wartości. Warto na nie postawić, warto dalej realizować program Zjednoczonej Prawicy. Będę do tego przekonywał i mam nadzieję, że to się uda - podkreślił premier.

Czytaj także:

W czwartek w Brukseli doszło do porozumienia przywódców państw UE, które zostało zapisane w konkluzjach Rady Europejskiej. Znalazły się w nich zapisy mówiące m.in., że budżet UE, włączając Next Generation EU (instrument odbudowy), musi być chroniony przeciwko wszelkiego rodzaju nadużyciom finansowym, korupcji, konfliktowi interesów, a samo ustalenie, że doszło do naruszenia zasady państwa prawnego nie wystarczy do uruchomienia mechanizmu blokowania środków finansowych dla państw członkowskich.

Zobacz także: Eksperci chwalą efekty szczytu UE w Brukseli. – Jest wielkim sukcesem. Byliśmy konsekwentni w uporze, skorzystaliśmy nie z weta, ale z groźby weta i wszystkie nasze wątpliwości są uwzględnione - powiedział tvp.info Artur Wróblewski z Uczelni Łazarskiego.

Źródło: TVP Info

paw/

Zobacz także

Zobacz także