more_horiz
Wiadomości

"Wstrząsająca karta naszej historii najnowszej". Prezydent o pacyfikacji strajku w kopalni "Wujek"

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2020 18:17
Prezydent Andrzej Duda zaznaczył, że pacyfikacja strajku w kopalni "Wujek" jest jedną z najbardziej wstrząsających kart najnowszej historii Polski. W liście skierowanym do uczestników i organizatorów uroczystości upamiętniających 39. rocznicę strajku w Katowicach prezydent napisał, że łączy się we wspólnocie zadumy i modlitwy z tymi, którzy wspominają tamte wydarzenia.
Prezydent Andrzej Duda
Prezydent Andrzej Duda Foto: https://twitter.com/prezydentpl

szarek 1200.jpg
Prezes IPN: Grudzień '70 wydał owoce 10 lat później

Prezydent Andrzej Duda napisał, że krwawa pacyfikacja strajku w kopalni "Wujek" wpisuje się w łańcuch najboleśniejszych symboli polskiej martyrologii i nieugiętej walki o wolność. "Przeciw protestującym górnikom wyprowadzono czołgi, transportery opancerzone, oddziały milicji, wojska i ZOMO-wców uzbrojonych w broń z ostrą amunicją. Zrobiono to, aby bezwzględnie zgnieść opór tych, którzy ujęli się za aresztowanym kolegą, przewodniczącym Komisji Zakładowej NSZZ Solidarność" - czytamy w liście.

Opublikowany przez Kancelaria Prezydenta RP Środa, 16 grudnia 2020
ZOMO stan wojenny PAP Arch-1200.jpg
39. rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Jak wygląda ściganie komunistycznych zbrodniarzy?

Prezydent podkreślił, że śmiertelne strzały oddane w kopalni "Wujek" na zawsze pozostaną wielkim, krzyczącym oskarżeniem. "W całej pełni odsłonięte zostało to, co zawsze stanowiło istotę panowania PRL-owskiej władzy: ucisk i przemoc. Długa jest lista śmiertelnych ofiar stanu wojennego; wiele tysięcy osób zostało internowanych i uwięzionych, wielu zmuszono do emigracji, licznych dotknęły represje i szykany. Jednak największa tragedia rozegrała się tutaj, w stolicy Górnego Śląska" - zaznaczył Andrzej Duda w liście.

"Wolna Polska nigdy nie zapomni o tej zbrodni, która niestety przez długie lata czekała na rozliczenie, osądzenie i ukaranie. Nigdy nie wygaśnie nasza wdzięczna pamięć i hołd składany bohaterom z Wujka. Cześć Ich pamięci!" - napisał prezydent.

dn

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także