more_horiz
Wiadomości

Odmówiła wszczęcia śledztwa dot. afery reprywatyzacyjnej. Jest akt oskarżenia

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2021 12:16
Wydział Spraw Wewnętrznych PK oskarżył prokurator Justynę B. o niedopełnienie obowiązków i działanie na szkodę interesu publicznego. Prokurator miała w 2015 roku odmówić wszczęcia śledztwa ws. afery reprywatyzacyjnej, które podjęte po reformie prokuratury doprowadziło m.in. do postawienia zarzutów znanemu warszawskiemu adwokatowi Robertowi N.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: IAR/Krystian Dobuszyński

Wydział Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej skierował do Sądu Rejonowego dla Warszawy-Mokotowa akt oskarżenia przeciwko prokurator Justynie B. WSW PK zarzuca jej "niedopełnienie obowiązków służbowych i działanie na szkodę interesu publicznego w związku z aferą reprywatyzacyjną w Warszawie" – podał w niedzielę Dział Prasowy PK. Grozi jej za to do trzech lat pozbawienia wolności.

1200.jpg
Reprywatyzacja w Warszawie. Adwokat Robert N. odpowie za oszustwo

Przestępstwo, którego dopuściła się prokurator, miało miejsce w marcu 2015 roku. Justyna B. miała po trzech miesiącach odmówić wszczęcia śledztwa, mimo zebranych przez CBA "obszernych materiałów wskazujących na szereg przestępstw popełnionych przy reprywatyzacji warszawskich nieruchomości".

Czytaj także:

Materiały, które zgromadziło Centralne Biuro Antykorupcyjne liczyły 20 tomów, z czego 10 tomów to materiały niejawne. Według ustaleń WSW PK Justyna B. "nie przeprowadziła żadnych czynności mających na celu ich procesową weryfikację” i uznała, że „opisane w materiałach sprawy nie stanowią przestępstw". PK podała, że prokurator "ograniczyła się do sporządzenia trzech notatek służbowych, w tym jednej z rozmów z funkcjonariuszami CBA".

Śledztwo od 2016 roku

Śledztwo, którego wszczęcia odmówiła oskarżona, zostało podjęte dopiero w październiku w 2016 roku. "Było rezultatem dokonanej po reformie prokuratury lustracji zaniechanych śledztw w sprawach o reprywatyzację w Warszawie i Krakowie, która zaowocowała około 300 postępowaniami i skierowaniem do sądów aktów oskarżenia przeciwko kilkudziesięciu osobom" – podał Dział Prasowy PK.

Prokuratura przypomniała, że zaniechane postępowania dotyczyły m.in. wyłudzania nieruchomości w imieniu "liczących nawet 130 lat byłych właścicieli, na podstawie sfałszowanych testamentów, aktów notarialnych i dokumentów sygnowanych m.in. przez rzekomego karaibskiego kuratora spadkobierców czy zakup za 50 złotych praw do warszawskiej kamienicy wartej miliony złotych".

Materiał dowodowy, którym już w marcu 2015 roku dysponowała prokurator Justyna B., "doprowadził do postawienia zarzutów m.in. znanemu warszawskiemu adwokatowi Robertowi N. i byłemu Zastępcy Dyrektora Biura Gospodarki Nieruchomościami Urzędu m.st. Warszawy Jakubowi R. w związku z reprywatyzacją nieruchomości warszawskich o mieniu wielkiej wartości" – podała PK.

Wydział Spraw Wewnętrznych PK stwierdził, że Justyna B. jako prokurator "nie zrealizowała podstawowych celów postępowania przygotowawczego: zaniechała przeprowadzenia i zabezpieczenia dowodów przestępstwa, nie ustaliła osób pokrzywdzonych ani rozmiarów szkody"

Aktualnie w związku z tzw. dziką reprywatyzacją prowadzonych jest ponad 60 postępowań dotyczących około 400 nieruchomości. W sprawach, które zakończyły się skierowaniem do sądów aktów oskarżenia, odpowiada prawie 50 osób, a 80 osób ma status podejrzanego. "Wartość szkód sięga 340 milionów złotych" - podała PK.

dn

Zobacz także

Zobacz także