more_horiz
Wiadomości

Pierwsze posiedzenie komisji reprywatyzacyjnej w 2021 r. Zapadły nowe decyzje

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2021 16:17
Pierwsze w tym roku posiedzenie niejawne ma za sobą komisja weryfikacyjna. Jej członkowie zdecydowali o uchyleniu jednej decyzji reprywatyzacyjnej władz Warszawy z 2012 roku. Chodzi o przyznane wówczas odszkodowanie za działkę przy ulicy Browarnej w Śródmieściu. Obecnie jest ona częścią Parku Kazimierzowskiego.
Poseł PiS Paweł Lisiecki
Poseł PiS Paweł LisieckiFoto: PAP/Mateusz Marek

Prawa do gruntu nabył posiadacz roszczeń do wielu miejskich kamienic i gruntów Marek Mossakowski. Władze Warszawy zdecydowały o wypłacie na jego rzecz odszkodowania z tytułu braku możliwości przekazania zreprywatyzowanej działki "w naturze". Wyniosło ono około miliona 700 tysięcy złotych. - Komisja weryfikacyjna stwierdziła nieważność tej decyzji, będziemy też żądać zwrotu pieniędzy - zapowiedział wiceprzewodniczący gremium Paweł Lisiecki.

prokuratura sąd sad sedzia F 1200.jpg
Odmówiła wszczęcia śledztwa dot. afery reprywatyzacyjnej. Jest akt oskarżenia

- Prezydent Warszawy nie rozpatrzyła najpierw pierwszego wniosku właścicieli tej nieruchomości, państwa Piskorskich. Wniosek z lat czterdziestych ubiegłego wieku nie został rozpatrzony, a rozpatrzono właśnie wniosek późniejszy pana Mossakowskiego. On nabył od byłych właścicieli roszczenia do nieruchomości za 2,5 tysiąca złotych - poinformował poseł PiS.

Czytaj także:

Na niejawnym posiedzeniu komisja zdecydowała również o przyznaniu kolejnej grupie poszkodowanych przez skutki reprywatyzacji w Warszawie odszkodowań i zadośćuczynień. Pieniądze będą przekazane przez działający już Fundusz Reprywatyzacji. Regularnie otrzymują je następni beneficjenci - dodał Paweł Lisiecki. - Rozmawialiśmy na temat przekazywanych środków także dziś. Ustaliliśmy, że z puli odzyskanej dotąd na rzecz Funduszu około 20 milionów złotych, udało się wypłacić dotąd niemal 10 milionów już na konta lokatorów - dodał wiceprzewodniczący.

00:21 10842962_2.mp3 Pierwsze w tym roku posiedzenie niejawne komisji weryfikacyjnej (IAR) cz. 2

 

Posłuchaj
00:16 10842962_1.mp3 Pierwsze w tym roku posiedzenie niejawne komisji weryfikacyjnej (IAR) cz. 1

 

Łącznie odszkodowania i zadośćuczynienia przyznano dotąd ponad 300 osobom.

pkr

Zobacz także

Zobacz także