more_horiz
Wiadomości

"Rząd podejmie decyzję, na ile będziemy trzymali się tych zasad europejskich". Prezydent o dostawach szczepionek

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2021 14:45
- Zdecydowaliśmy się na takie rozwiązanie, że razem ze wszystkimi państwami UE wspólnie i solidarnie będziemy się zaopatrywali w szczepionki. Stąd realizowana strategia. Rząd podejmie decyzję, w jakim stopniu będziemy trzymali się tych zasad, gdy inni ich nie dotrzymują - powiedział prezydent Andrzej Duda.
Szczepienia w Polsce ruszyły 27 grudnia ub.r.
Szczepienia w Polsce ruszyły 27 grudnia ub.r.Foto: PAP/EPA/ANDREJ CUKIC
en szczepionka 663.jpg
Jak się zaszczepić na koronawirusa? Sprawdź, kiedy możesz się zgłosić i jak wygląda procedura

Andrzej Duda podczas sesji pytań i odpowiedzi na Facebooku odniósł się do głosów, że skoro rozmawiał z prezydentem USA Donaldem Trumpem w czasie czerwcowej wizyty w Waszyngtonie i mówił, że prezydent zapewnił go, że Polska będzie mogła w pierwszej kolejności skorzystać ze szczepionek, jeśli zostaną one wynalezione przez firmy amerykańskie, to powinien "załatwić" je dla naszego kraju, bo koncern Pfizer jest firmą amerykańską.

Czytaj także:

- Właśnie dlatego, że zdecydowaliśmy się na inny system - wtedy jeszcze nie było to wiadome, jaka decyzja zostanie ostatecznie podjęta - zdecydowaliśmy się na rozwiązanie europejskie, że razem ze wszystkimi państwami UE, wspólnie i solidarnie będziemy się zaopatrywali w te szczepionki i stąd taka, a nie inna strategia do tej pory - odpowiedział prezydent.

- Natomiast gdyby ktoś zgłaszał jakieś poważne obiekcje co do tego systemu, ja mogę powiedzieć tak: nie jest w tym systemie Kanada, która szczepionki otrzymała o kilka dni wcześniej niż przyszły pierwsze szczepionki do Polski, ale liczba tych osób, które zostały wyszczepione w Kanadzie nie jest o wiele większa niż w naszym kraju - zaznaczył Andrzej Duda. Jak podkreślił, słyszał, że tam także jest problem z dostawami od Pfizera, mimo że to kraj poza europejskim systemem zaopatrywania się w szczepionki.

igla mid-epa08946310 1200.jpg
"Wydłużamy szczepienia grupy zero". Szef KPRM o ograniczeniu dostaw szczepionek

Problem, który dotknął "globalnie wszystkich, którzy są w systemie"

Prezydent podkreślił, że problem dostaw szczepionki to problem, który dotknął "globalnie wszystkich, którzy są w systemie". Wyraził nadzieję, że uda się nam go pokonać. Zapewnił, że polskie władze starają się, by stało się to najszybciej, jak to będzie możliwe.

- Rząd podejmie decyzję, w jakim stopniu będziemy trzymali się tych zasad europejskich, zwłaszcza w sytuacji, kiedy inni - jak widać i słychać - tych zasad nie dotrzymują do końca, czy też je po prostu łamią - dodał Andrzej Duda.

Koncerny farmaceutyczne Pfizer i BioNTech podały, że opracowały plan, który pozwoli na zwiększenie mocy produkcyjnych w Europie i zapewni znacznie więcej dawek szczepionki przeciw COVID-19 w drugim kwartale. Aby to osiągnąć - poinformowano - konieczne są pewne modyfikacje procesów produkcyjnych i w rezultacie w zakładzie w Puurs w Belgii nastąpi tymczasowe zmniejszenie liczby dawek dostarczanych w nadchodzącym tygodniu. Zapowiedziano, że powrót do pierwotnego harmonogramu dostaw do UE nastąpi 25 stycznia, a dostawy zostaną zwiększone od 15 lutego.

Szczepieni personelu medycznego, seniorów

Szczepienia w Polsce ruszyły 27 grudnia ub.r. Obecnie trwają szczepienia grupy zero, czyli m.in. personelu medycznego. Od 15 stycznia seniorzy po 80. roku mogą zarejestrować się na szczepienia przeciw COVID-19, a od 22 stycznia będą mogły to zrobić osoby od 70. roku życia. Szczepienia wszystkich seniorów 70+ mają rozpocząć się 25 stycznia. Ponadto, od 15 stycznia uruchomiony został formularz zgłoszenia chęci szczepienia dla wszystkich osób powyżej 18. roku życia.

***

***

Narodowy Program Szczepień (opr. Maria Samczuk/PAP) Narodowy Program Szczepień (opr. Maria Samczuk/PAP)

pb

Zobacz także

Zobacz także