more_horiz
Wiadomości

Tarnopol uczcił pamięć dowódcy UPA. Jest reakcja prezydenta Tarnowa

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2021 00:15
Roman Ciepiela, prezydent Tarnowa, miasta partnerskiego Tarnopola na Ukrainie, zapowiedział, że po konsultacji z IPN zdecyduje o reakcji na decyzję tamtejszych deputowanych o nadaniu miejskiemu stadionowi im. dowódcy Ukraińskiej Powstańczej Armii Romana Szuchewycza.
Od 1943 r. Roman Szuchewycz był dowódcą Ukraińskiej Powstańczej Armii, która do 1945 r. dokonała masowych mordów ok. 100 tys. Polaków z Wołynia i Galicji Wschodniej
Od 1943 r. Roman Szuchewycz był dowódcą Ukraińskiej Powstańczej Armii, która do 1945 r. dokonała masowych mordów ok. 100 tys. Polaków z Wołynia i Galicji WschodniejFoto: PAP/ITAR-TASS/Vladimir Sindeyev
pomnik ofiar rzezi wolynskiej wwa forum 1200 .jpg
"Uwłacza pamięci ofiar OUN-UPA". IPN protestuje przeciw decyzji władz Tarnopola

Ciepiela zwróci się także do tarnowskiej Rady Miejskiej. - Moja reakcja będzie uzależniona od opinii obydwu instytucji - zapowiedział prezydent Tarnowa.

Czytaj także:

Tarnopol jest jednym z kilkunastu miast partnerskich Tarnowa. Porozumienie w sprawie współpracy i dobrych stosunków partnerskich oba miasta podpisały w marcu 2004 r. Za szczególnie pożądane dziedziny współdziałania uznano sprawy samorządności lokalnej oraz edukacji.

O zawieszeniu stosunków z władzami Tarnopola i rezygnacji z realizacji wspólnego projektu wartego ponad 68 tys. euro poinformował prezydent Zamościa Andrzej Wnuk.

Tarnopol nie jest miastem partnerskim Zamościa, ale oba miasta miały realizować wspólnie projekt nawiązujący do ich historii, ich założycieli hetmanów - Jana Tarnowskiego i Jana Zamoyskiego. Realizacja projektu miała się rozpocząć wiosną. W czwartek "zaniepokojenie" decyzją deputowanych wyraziło inne polskie miasto partnerskie Tarnopola - Chorzów.

"Nie miałem innego wyjścia"

Ambasador RP w Kijowie Bartosz Cichocki odwołał wizytę w Tarnopolu. W liście do Wołodymyra Trusza, który stoi na czele Tarnopolskiej Obwodowej Administracji Państwowej, polski ambasador poinformował, że "z wielkim żalem" i "w ostatniej chwili" odwołuje wizytę, która miała być poświęcona współpracy regionu z polskimi partnerami.

"Niestety w związku z decyzją z 5 marca deputowanych rady miejskiej Tarnopola w sprawie nadania miejskiemu stadionowi im. Romana Szuchewycza nie miałem innego wyjścia i byłem zmuszony do zrezygnowania z mojej wizyty" - napisał Cichocki.

Przeciwko nazwaniu stadionu w Tarnopolu im, Szuchewycza protestuje IPN. "Ukraińska gloryfikacja Romana Szuchewycza uwłacza pamięci polskich, żydowskich i ukraińskich ofiar nacjonalistów spod znaku OUN-UPA" - oświadczył Instytut.

Roman Szuchewycz, ps. Taras Czuprynka, był działaczem Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN). W latach 1934-1937 więziony był za organizację zamachów na przedstawicieli polskich władz. Od 1943 r. dowódca Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA), która do 1945 r. dokonała masowych mordów ok. 100 tys. Polaków z Wołynia i Galicji Wschodniej.

pb

Zobacz także

Zobacz także