more_horiz
Wiadomości

Brak aresztu dla Leszka Czarneckiego. Jest odpowiedź warszawskiej prokuratury

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2021 17:26
Nie będzie aresztu dla biznesmena Leszka Czarneckiego. Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił zażalenie prokuratury na grudniową decyzję sądu niższej instancji o odmowie zastosowania tego środka zapobiegawczego. W opublikowanym komunikacie Prokuratura Regionalna w Warszawie oceniła decyzję sądu jako błędną.
Leszek Czarnecki
Leszek Czarnecki Foto: PAP/Jakub Kamiński

Śledczy zwrócili uwagę, że oba sądy uznały, iż zachodzi duże prawdopodobieństwo popełnienia przestępstwa zarzucanego Leszkowi Czarneckiemu. Podejrzanemu grozi za nie kara do 15 lat pozbawienia wolności. Zdaniem prokuratury decyzja sądu jest "przejawem nieproporcjonalnie łagodnego potraktowania" biznesmena i jednego z kluczowych podejrzanych.

czarnecki leszek pap 1200 .jpg
Nie będzie aresztu dla Leszka Czarneckiego. Sąd oddalił zażalenie prokuratury

"Decyzja taka została podjęta mimo że sądy obu instancji uznały, że zachodzi duże prawdopodobieństwo popełnienia przestępstwa zarzucanego Leszkowi Cz. Chodzi przy tym o czyn zagrożony wysoką karą aż do 15 lat pozbawienia wolności, co stanowi samoistną przesłankę stosowania środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania" – czytamy w oświadczeniu przekazanym portalowi tvp.info.

Prokuratura zauważa, że brak postanowienia o tymczasowym aresztowaniu Czarneckiego uniemożliwi wystawienie za nim listu gończego oraz Europejskiego nakazu aresztowania. "Oznacza to, że prokurator zostaje pozbawiony realnej możliwości pociągnięcia w najbliższym czasie Leszka Cz. do odpowiedzialności za zarzucane mu przestępstwa" – podkreślono w komunikacie.

Czytaj także: 

Prokuratura podejrzewa Leszka Czarneckiego między innymi o popełnienie oszustw na kwotę ponad 130 milionów złotych wobec klientów banku, którzy za pośrednictwem instytucji kupili obligacje spółki windykacyjnej GetBack. Idea Bank prowadził sprzedaż bez zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego.

Dzisiejsza decyzja sądu jest prawomocna.

dn/IAR/tvp.info

Zobacz także

Zobacz także