more_horiz
Wiadomości

Polska liderem w wydatkowaniu środków UE. Wiceminister funduszy: powinniśmy być z tego dumni

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2021 22:00
Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda powiedział, że przewodnia rola Polski pod względem wydatkowania środków unijnych w mijającej perspektywie finansowej dowodzi, że skutecznie uda się zagospodarować pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy. Komisja Europejska poinformowała, że Polska jest liderem w Unii Europejskiej pod względem wydatkowania wspólnotowych środków.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Nahlik
piotr muller free tt kprm 663  .jpg
Rząd przygotowuje plan odmrażania gospodarki. Müller: przedstawimy go w połowie przyszłego tygodnia

Wiceminister Waldemar Buda podkreślił w TVP Info, że statystyki te zostały zebrane przez Unię Europejską, a nie jakiekolwiek instytucje państwowe, które mogłyby być nieobiektywne.

Czytaj także:

Zauważył, że w UE jesteśmy już kilkanaście lat, a taki sukces udało się osiągnąć po raz pierwszy. - To świetny moment na taką informację - zaznaczył wiceminister.

Posłuchaj
00:25 11040010_1.mp3 Waldemar Buda o Krajowym Planie Odbudowy (IAR)

- Powinniśmy być wszyscy z tego dumni i przynajmniej z pokorą wyciszyć te wszystkie argumenty, które mówiły o tym, że nie poradzimy sobie z wydatkowaniem Krajowego Planu Odbudowy - dodał Waldemar Buda. - Wszystkie ręce na pokład, postarajmy się dobrze zainwestować te pieniądze - zaapelował.

euro
Polska liderem w refundacji unijnych środków. MFiPR podało najnowsze dane

Polska liderem pod względem wydatkowania środków UE

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej przekazało w piątek, że według stanu na 22 kwietnia 2021 r. Unia Europejska przekazała Polsce tytułem refundacji poniesionych wydatków w ramach Funduszu Spójności, Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Inicjatywy dla Ludzi Młodych łącznie blisko 44,2 mld euro.

W Polsce z unijnym dofinansowaniem realizowanych jest aktualnie ponad 89 tys. inwestycji o łącznej wartości prawie 522 mld zł. W tej kwocie udział funduszy UE to 317,3 mld zł, czyli ponad 91 proc. wszystkich dostępnych środków dla naszego kraju.

pb

Zobacz także

Zobacz także