more_horiz
Wiadomości

"Tylko uroczystość kościelna". Minister zdrowia podał informacje dot. organizacji komunii

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2021 12:27
- Organizatorzy pierwszych komunii, które planowane są na 8 i 9 maja muszą się liczyć z tym, że będzie to tylko uroczystość kościelna, a nie uroczystość organizowana zgodnie z nowym harmonogramem - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/wideonet

W trakcie środowej konferencji prasowej Niedzielski był pytany o wytyczne MZ i rekomendacje rządu ws. przyjęć komunijnych.

- Zwiększamy liczbę osób, które mogą uczestniczyć w tych uroczystościach kościelnych, bo limit osób przypadających na metr kwadratowy został zmniejszony; bo mamy teraz 1 osobę na 15 metrów kwadratowych, wcześniej ten standard to była 1 osoba na 20 metrów kwadratowych - odpowiedział Niedzielski.

Morawiecki_KPRM_Guz.jpg
"Dane dają podstawy do ostrożnego optymizmu". Premier ogłosił plan odmrażania gospodarki

Większy limit osób na uroczystościach

Minister dodał, że od strony organizowania uroczystości, to od połowy maja mamy możliwość "dopuszczenia organizacji takiego przyjęcia na dworze, czyli w ramach ogródka i tutaj limit jest określony do 25 osób".

Wyjaśni, że "pierwsze komunie, które planowane są w dniach 8 i 9 maja muszą się liczyć z tym, że będzie to tylko uroczystość kościelna, a nie uroczystość organizowana zgodnie z nowym harmonogramem".

Utrzymanie reżimu

- Jeśli chodzi o jakieś bardziej szczegółowe zasady dotyczące reżimu sanitarnego, to oczywiście w miarę możliwości zalecamy noszenie maseczki, szczególnie w kościele, czyli w pomieszczeniu wewnętrznym, bo to jest zgodne z tymi regułami, które zaprezentowaliśmy - mówił minister.

- Prawdopodobnie w najbliższym czasie będziemy chcieli, jeżeli jest konieczność jakiejś zmiany, dopracować pewne takie szczegółowe, to przede wszystkim sanepid i GIS, reguły dotyczące zachowania się w celu zachowania reżimy sanitarnego - powiedział Niedzielski.

Zapowiedział, że będzie rozporządzeniem, które będzie mówiło o zasadach epidemicznych. 

***

Podczas konferencji premier Mateusz Morawiecki przedstawił szczegółowy plan odmrażania gospodarki i luzowania kolejnych obostrzeń. W pierwszej kolejności odmrożona zostanie: aktywność w obiektach sportowych, handel i hotele.

as

Zobacz także

Zobacz także