more_horiz
Wiadomości

Szef Komitetu Wykonawczego PiS: będą konsekwencje wobec trojga posłów głosujących przeciw KPO

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2021 09:27
- Na pewno będą konsekwencje - zarówno krótkoterminowe, jak i długoterminowe - dla trojga posłów PiS, którzy głosowali przeciw ustawie ws. ratyfikacji zasobów własnych UE - zapowiedział w środę szef Komitetu Wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Twitter/@KancelariaSejmu

Sejm przyjął we wtorek ustawę wyrażającą zgodę na ratyfikację decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE. Za opowiedziało się 290 posłów, przeciw było 33, a 133 wstrzymało się od głosu. Spośród 231 posłów klubu PiS biorących udział w głosowaniu - 211 opowiedziało się za ratyfikacją. Przeciwnych było 20 posłów klubu, w tym 17 posłów reprezentujących Solidarną Polskę. Ponadto przeciwnych było troje posłów należących do PiS: Małgorzata Janowska, Anna Siarkowska, Sławomir Zawiślak.

sejm tt twitter 1200 free.jpg
Prof. Tomasz Grosse o głosowaniu nad KPO: PO będzie miała problem, żeby się wytłumaczyć

Konsekwencje

Sobolewski był pytany w radiu RMF FM, jakie konsekwencje spotkają tych troje posłów PiS, którzy głosowali przeciw mimo dyscypliny partyjnej. - To już decyzja szefa klubu i rzecznika dyscypliny w klubie PiS. Na pewno będą konsekwencje, i o tym mogę zapewnić, krótkoterminowe i długoterminowe - zapowiedział Sobolewski.

Czytaj także:

Szef Komitetu wykonawczego PiS był także, czy posłowie Solidarnej Polski - ugrupowania, które głosowało przeciw ustawie ws. ratyfikacji - nie mają czego szukać na listach PiS przed przyszłymi wyborami. - Tego nie powiedziałem, liczymy, że w 2023 roku blok Zjednoczonej Prawicy będzie szedł na jednej liście i tego się trzymamy - powiedział Sobolewski.  Podkreślił, że z wyniku wtorkowego głosowania w Sejmie "cieszyć się powinna Polska". - Wynik imponujący, mówiąc żartem można się było zastanawiać w pewnym momencie, czy dorzucić czegoś do zmiany konstytucji, bo taka większość się klarowała - powiedział Sobolewski. Wyraził zadowolenie, że PSL "zreflektował" się i poparł ustawę ratyfikacyjną.

Ratyfikacja decyzji Rady Europejskiej z grudnia ub. roku o zasobach własnych przez wszystkie kraje członkowskie jest konieczna do uruchomienia Funduszu Odbudowy, z którego Polska ma otrzymać ok. 58 mld euro. Polska z unijnego budżetu i Funduszu Odbudowy ma otrzymać łącznie 770 mld zł w ciągu kilku lat.

PAP/dz

Zobacz także

Zobacz także