Premier o ustawie ws. Funduszu Odbudowy: liczę, że PSL i KO zagłosują "za"
- Liczę, że głosowanie nad projektem ustawy w sprawie ratyfikacji decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE będzie poza podziałami politycznymi, że zwycięży racja stanu. Liczę, że posłowie PSL i KO także zagłosują "za" - powiedział premier Mateusz Morawiecki.
2021-05-04, 11:59
We wtorek po południu, na dodatkowym posiedzeniu, Sejm zajmie się projektem ustawy w sprawie ratyfikacji decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE, która dotyczy Funduszu Odbudowy. Niewykluczone, że ustawa zostanie też we wtorek uchwalona.
Powiązany Artykuł
![czerwinska forum 1200 .jpg](http://static.prsa.pl/images/897d54dd-b4f6-4c36-9a57-91578fdc43a6.jpg)
Czerwińska: ze strony PO nie ma mowy o myśleniu w kategorii interesu państwa
"Bardzo wielu ludzi w Polsce tego oczekuje"
Szef rządu był pytany o porozumienie partyjne w sprawie Funduszu Odbudowy na konferencji prasowej. - Liczę na to, że dzisiejsze głosowanie będzie głosowaniem ponad podziałami politycznymi - oświadczył.
Czytaj także:
- "Lewica potwierdza wcześniejsze deklaracje". Prof. Ewa Marciniak o głosowaniu nad KPO
- "Nie możemy zagłosować inaczej". Bogusław Wontor o ratyfikacji Funduszu Odbudowy
- Buda o KPO: każdy parlamentarzysta, który będzie przeciw, ma ogromny problem, to zapisze się w jego historii
Przypomniał, że kwestia ta była przedmiotem konsultacji z Lewicą i wszystkie wspólnie uzgodnione punkty znalazły się w planie, który w poniedziałek został przesłany do Komisji Europejskiej. - Liczę na to, że także posłowie PSL, które przecież również było z nami również w pewnym dialogu, nie tak intensywnym, ale było w dialogu, także zagłosują za tą ustawą o środkach dla polskich przedsiębiorców, rolników i przede wszystkim dla polskich pracowników - wskazał premier.
Posłuchaj
Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że w przesłanym do KE planie KPO znalazły się uwagi zgłoszone przez Lewicę. Wyraził nadzieję, że PSL, które było z rządem "w pewnym dialogu" także zagłosują "za" tą ustawą, podobnie jak PO, która "jest przeciwna przyjęciu tych środków".
REKLAMA
Posłuchaj
Jak mówił, są to "środki na różne cele i nie powinniśmy się ich pozbawiać". - Liczę w związku z tym, że także Platforma Obywatelska, która jest przeciwna przyjęciu tych środków także koniec końców zdecyduje się za przegłosowaniem tej ustawy o środkach własnych, bo wiem że bardzo wielu ludzi w Polsce oczekuje tego - dodał szef rządu.
Powiązany Artykuł
![fundusze ue free1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/d709f35b-9427-423b-8e7c-2376aa46810a.jpg)
Krajowy Plan Odbudowy: zobacz, ile i na co przewiduje środków
770 mld zł dla Polski
Aby Fundusz Odbudowy został uruchomiony, wszystkie państwa członkowskie muszą ratyfikować decyzję unijnych liderów o zwiększeniu zasobów własnych UE. Brak ratyfikacji tej decyzji wstrzymałby uruchomienie pakietu środków - zarówno z wieloletniego budżetu na lata 2021-2027, jak i Funduszu Odbudowy. Polska z unijnego budżetu i Funduszu Odbudowy ma otrzymać łącznie 770 mld zł.
![W 2020 r. przywódcy państw członkowskich uzgodnili kształt budżetu UE na lata 2021-2027 i nowego instrumentu finansowego UE, Funduszu Odbudowy. Fundusz ma być reakcją na kryzys gospodarczy wywołany przez pandemię COVID-19.. Kością niezgody w negocjacjach był stosunek grantów i pożyczek w ramach funduszu. Ostatecznie zdecydowano, że 390 mld z 750 ml](http://static.prsa.pl/images/58283a95-8f6d-455f-b9cb-2eadfce8afb7.jpg)
Każde państwo członkowskie musi przygotować i przesłać do Komisji Europejskiej Krajowy Plan Odbudowy, będący podstawą do wypłaty środków z unijnego Funduszu Odbudowy. W dokumencie wyodrębniono część grantową i pożyczkową. Z Funduszu Odbudowy Polska będzie miała do dyspozycji ok. 58 mld euro.
W poniedziałek po południu dokumenty związane z Krajowym Planem Odbudowy zostały oficjalnie złożone w Komisji Europejskiej, już w formalnej wersji, co zamyka proces składania KPO przez Polskę.
REKLAMA
REKLAMA