more_horiz
Wiadomości

Co z obostrzeniami w czerwcu? Premier wyjaśnia

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2021 16:47
Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że w czerwcu nadal będzie obowiązywała część obostrzeń. Szef rządu zaznaczył, że "na całkowite ich wycofanie jest jeszcze za wcześnie".
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: SmartPhotoLab/Shutterstock
moderna epa09224552 1200.jpg
Ponad 18 mln szczepień przeciwko COVID-19. Dodatkowe ułatwienia i zachęty

- Dopóki się nie zaszczepimy do poziomu odporności populacyjnej - tak nam mówią lekarze, tak nam mówią epidemiolodzy - dopóty muszą być te obostrzenia - mówił premier. Mateusz Morawiecki podkreślił, że cały czas ważne jest zachowywanie dystansu, mycie rąk i noszenie maseczek.

Czytaj także:

Jednocześnie szef rządu zaznaczył, że trwają prace nad wprowadzeniem systemu, który miałby umożliwić Polakom okazywanie potwierdzenia, że są zaszczepieni - co może być kluczowe na przykład przy podróżowaniu.

Posłuchaj
00:26 11101343_1.mp3 Premier: obostrzenia w czerwcu nie będą całkowicie wycofane (IAR)

 

- Technicznie, informatycznie będziemy do tego procesu gotowi. Czekamy, nie jesteśmy na pierwszej linii frontu wdrażania tego typu regulacji, ale chcemy, żeby nasi obywatele mieli pełnoprawne możliwości korzystania także z podróży zagranicznych i różnego rodzaju swobód, które wiążą się z koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa drugiemu człowiekowi, a to bezpieczeństwo można najlepiej zabezpieczyć poprzez zaszczepienie się - mówił premier.

Przyjęcie szczepienia ma też znaczenie w przepisach krajowych. Od 4 czerwca będzie można organizować koncerty na otwartym powietrzu z udziałem publiczności. W koncercie będzie mogło brać udział maksymalnie 250 osób - do tego limitu nie będą wliczane osoby zaszczepione przeciwko COVID-19.

dn

Zobacz także

Zobacz także