more_horiz
Wiadomości

Zmiany w przepisach ruchu drogowego od 1 czerwca. Sprawdź szczegóły

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2021 14:45
- 1 czerwca zmianie ulegają poszczególne przepisy dotyczące kierowców i pieszych. Te najważniejsze kwestie dotyczą m.in. bezpieczeństwa pieszych. Teraz nie tylko pieszy znajdujący się na przejściu, ale także ten wchodzący na przejście, ma pierwszeństwo przed pojazdem, który nadjeżdża w jego kierunku - powiedział w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl kom. Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Kichigin
  • 1 czerwca zmianie ulegają poszczególne przepisy dotyczące kierowców i pieszych
  • Piesi, wchodząc na przejście, mają mieć pierwszeństwo przed pojazdem z wyjątkiem tramwaju - zobowiązani są jednak do zachowania szczególnej ostrożności
  • Regulacja wprowadza również zakaz tzw. jazdy na zderzaku oraz ujednolica do 50 km/h dopuszczalną prędkość w obszarze zabudowanym niezależnie od pory dnia
free drogówka policja 1200.png
Od wtorku nowe przepisy na drodze. Policja: zwiększą bezpieczeństwo pieszych

Jak podkreślił kom. Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji "przepis ten ma jeden wyjątek". - Pojazdy szynowe są wykluczone z nowych przepisów - zaznaczył.

Czytaj także:

- Nie zmienia to obowiązków pieszego, które dotychczas miał. Kierujący pojazdem, który zbliża się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz zmniejszyć prędkość - tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu oraz wchodzącego na to przejście - i ustąpić mu pierwszeństwo - dodał.

Jak tłumaczył rozmówca portalu PolskieRadio24.pl "nowe regulacje nie zwalniają pieszego z obowiązku zachowania szczególnej ostrożności podczas wchodzenia na jezdnię lub torowisko".

»»» WIĘCEJ INFORMACJI O WARUNKACH DROGOWYCH SZUKAJ W POLSKIM RADIU KIEROWCÓW «««

- Nowe przepisy wprowadzają także zakaz korzystania z urządzeń elektronicznych podczas przechodzenia przez przejście. Wynika to z tego, że gdy taka osoba korzysta z takiego urządzenia podczas przechodzenia przez jezdnię, ogranicza to jej możliwości obserwacji sytuacji na jezdni - głównie chodzi tutaj o popularne na rynku smartfony - stwierdził.

Kom. Robert Opas nadmienił, że "kolejną zmianą jest zrównanie dopuszczalnej prędkości pojazdów, zespołów pojazdów przez całą dobę na obszarze zabudowanym do 50 km/h". - Oczywiście nie dotyczy to sytuacji, gdzie ta prędkość jest regulowana znakami drogowymi - powiedział.

- Zmienia się też minimalny odstęp między pojazdami na autostradach i drogach ekspresowych - kierujący pojazdem obowiązany jest zachować minimalny odstęp od poprzedzającego go na tym samym pasie ruchu. Odstęp ten wyrażony w metrach określa się, jako nie mniejszy niż połowa liczby określającej prędkość pojazdu, którym jedzie kierujący. Przykładowo - przy prędkości 100 km/h ta odległość nie może być mniejsza niż 50 m - podkreślił.


Rozmawiał Paweł Bączek (portal PolskieRadio24.pl)

Zobacz także

Zobacz także