more_horiz
Wiadomości

Polscy posłowie celem cyberataku. Próbowano wyłudzić dane dostępowe

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2021 14:22
Poseł PiS Radosław Fogiel poinformował na Twitterze, że ktoś podjął dzisiaj próbę wyłudzenia danych do poselskich maili. "Każdy może być narażony na cyberataki, a w kwestiach bezpieczeństwa w sieci odbywa się ciągły wyścig zbrojeń"- napisał wicerzecznik PiS.
Radosław Fogiel poinformował o próbie wyłudzenia danych poufnych od posłów
Radosław Fogiel poinformował o próbie wyłudzenia danych poufnych od posłówFoto: shutterstock/Fotokon
  • Poseł PiS Radosław Fogiel poinformował na Twitterze, że ktoś podjął dzisiaj próbę wyłudzenia danych do poselskich maili
  • Do wpisu załączony był fragment zdjęcia ekranu z rzeczonego maila, na którym w adresie nadawcy widniało "poczta@sej.pl"
  • "Każdy może być narażony na cyberataki, a w kwestiach bezpieczeństwa w sieci odbywa się ciągły wyścig zbrojeń"- napisał wicerzecznik PiS
  • Przypomniał, że na jutro zapowiedziano niejawne posiedzenie Sejmu na temat cyberataków na Polskę. Z wnioskiem o takie posiedzenie zwrócił się premier Mateusz Morawiecki

internet 1200 free.jpg
Wielka Brytania: cyberatak przyczyną globalnej awarii stron internetowych? Nie działały witryny rządowe i medialne

"Jutro niejawne posiedzenie Sejmu nt. cyberataków na Polskę. A dzisiaj ktoś podjął próbę wyłudzenia danych do poselskich maili. Każdy może być narażony, a w kwestiach bezpieczeństwa w sieci odbywa się ciągły wyścig zbrojeń" - napisał Radosław Fogiel na Twitterze.

Do wpisu dołączył zrzut ekranu, na którym widać wiadomość zatytułowaną "Powiadomienie o zagrożeniu uzyskaniem nieautoryzowanego dostępu do osobistych kont użytkowników". W treści wiadomości zalecono zmianę hasła za pomocą specjalnego formularza, by zabezpieczyć konto pocztowe. "Ustawienia zostaną zastosowane po sprawdzeniu wprowadzonych danych. W przeciwnym razie twoje konto zostanie dezaktywowane" - głosi wiadomość, którą upublicznił wicerzecznik PiS. Na jej końcu widnieje podpis "Bardzo dziękuję za zrozumienie, Administrator Sejm RP". Na grafice udostępnionej przez polityka zwrócono uwagę na adres domniemanego admina - poczta@sej.pl.

Posłowie o cyberbezpieczeństwie

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek poinformowała, że w środę o godz. 9 rozpocznie się niejawne posiedzenie izby, na którym przedstawiona ma być informacja w sprawie ostatnich cyberataków. Z prośbą, by zorganizować w trybie pilnym takie niejawne posiedzenie Sejmu zwrócił się premier Mateusz Morawiecki.

ABW 1200 free.jpg
ABW zlikwidowało infrastrukturę wykorzystywaną m.in. przez obce służby specjalne. Zatrzymano dwie osoby

Rzecznik rządu Piotr Müller tłumaczył we wtorek, że premier zwrócił się o zwołanie posiedzenia, aby posłowie mogli zapoznać się z materiałami, które mają "charakter klauzulowany". 

Czytaj także: 

"Dotyczy szerokiej grupy osób"

Szef KPRM Michał Dworczyk w ubiegłym tygodniu oświadczył na Twitterze, że w związku z doniesieniami dotyczącymi włamania na jego skrzynkę email i skrzynkę jego żony, a także na ich konta w mediach społecznościowych, poinformowane zostały stosowne służby państwowe. Podkreślił jednocześnie, że "w skrzynce mailowej będącej przedmiotem ataku hakerskiego nie znajdowały się żadne informacje, które miały charakter niejawny, zastrzeżony, tajny lub ściśle tajny". Michał Dworczyk ocenił, że "z całą pewnością można stwierdzić, iż celem tego typu cyberataków jest dezinformacja i w związku z tym właściwe służby specjalne RP prowadzą wszelkie niezbędne działania wyjaśniające".

Na pytanie, czy ktoś inny z rządu oprócz szefa KPRM Michała Dworczyka padł ofiarą ataków cybernetycznych, Piotr Müller odparł, że na ten moment może powiedzieć tylko, że "jeżeli chodzi o ataki cybernetyczne, to ich skala jest szeroka i nie dotyczy tylko ministra Dworczyka, nie dotyczy tylko członków rządu, nie dotyczy tylko partii PiS, dotyczy szerokiej grupy osób".


mbl

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także