W analizie poświęconej Polsce Komisja Europejska napisała o poważnych obawach dotyczących reform sądownictwa, które - według komisji - zwiększyły wpływ władzy wykonawczej i ustawodawczej na wymiar sprawiedliwości, osłabiając niezawisłość sędziów.
Hiszpania oskarża TSUE o decydowanie w sprawach należących do kompetencji krajów UE
Piotr Mueller napisał, że Polska, podobnie jak inne unijne kraje, podkreśla konieczność przestrzegania przepisów unijnych traktatów. Określają one wprost, które kompetencje są przekazane Unii Europejskiej, a które pozostają wyłącznymi kompetencjami krajów.
Rzecznik polskiego rządu podkreślił, że obowiązujące w Polsce rozwiązania prawne są podobne do tych istniejących w innych państwach Unii Europejskiej. Zapowiedział też podjęcie właściwego dialogu z Komisją Europejską w celu wyjaśnienia istoty różnicy zdań w tym zakresie.
Czytaj również:
Komisja Europejska wysłała też do Polski list z pytaniem o wypełnienie werdyktu unijnego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie sądownictwa. Chodzi o decyzję sędziów z ubiegłego tygodnia o natychmiastowym zamrożeniu wszelkich działań Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Warszawa ma czas do 16 sierpnia na odpowiedź. W przeciwnym razie Bruksela skieruje wniosek do Trybunału w Luksemburgu o nałożenie kar finansowych.
nt