more_horiz
Wiadomości

Joanna Lichocka: projekt noweli medialnej ma zatrzymać kpinę z polskiego państwa

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2021 14:34
- Obecnie mamy lukę w prawie, projekt nowelizacji ustawy medialnej ma zatrzymać kpinę z polskiego państwa i urealnić działania starego przepisu ustawy o radiofonii i telewizji z 2004 r. - mówiła na posiedzeniu sejmowej komisji kultury poseł PiS Joanna Lichocka.
Studio telewizyjne
Studio telewizyjneFoto: antb/ Shutterstock

Sejmowa komisja kultury i środków przekazu debatuje we wtorek nad projektem nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji autorstwa posłów PiS.

komisja kultury PAP 1200.jpg
Projekt ustawy medialnej. Komisja kultury odrzuciła wnioski opozycji

Joanna Lichocka (PiS) mówiła, że w 2004 roku, kiedy Polska wchodziła do UE, została znowelizowana ustawa o radiofonii i telewizji. - I wówczas zapisano, że właścicielem telewizji czy radia działającego na terenie Polski nie może być grupa kapitałowa, która ma więcej niż 49 proc. pozaeuropejskiej własności - dodała.

"49 proc. własności pozaeuropejskiej"

- To jest zapis, który jest charakterystyczny dla krajów UE, oczywiście w innych krajach ten zapis jest znacznie surowszy, niekiedy to jest 10, 20 30 proc. My wtedy w 2004 r. mieliśmy taką ideę, żeby to było jak najbardziej liberalne, jak na warunki europejskie - 49 proc. własności pozaeuropejskiej - mówiła Lichocka.

Dodała, że przed kilkoma tygodniami podczas posiedzenia sejmowej komisji kultury szef KRRiT Witold Kołodziejski uświadomił posłom, "że jest luka w prawie, która pozwala drwić z polskiego państwa i drwić z polskiego prawa".

"Zatrzymać kpinę z polskiego państwa"

- Mianowicie taka, że można założyć firmę słup w Amsterdamie na lotnisku, nawet chyba nie zatrudniając żadnego pracownika, i udawać, że się przestrzega polskiego prawa. Ta nowelizacja ma tę kpinę z polskiego państwa zatrzymać i urealnić działania starego przepisu z 2004 roku - powiedziała Lichocka.

- I nie mamy wcale w tej sprawie walki z wolnością słowa, bo wolność słowa, pluralizm mediów jest podstawą demokracji i wszyscy się co do tego zgadzamy. Tutaj jest spór między interesami wielkiej, wpływowej korporacji a polskim państwem, jeżeli już państwo chcecie sprowadzać to do konkretnego podmiotu działającego na naszym rynku - powiedziała do posłów opozycji posłanka PiS.

shutterstock tvn telewizja 1200.jpg
"Basen pełen rekinów". Jacek Karnowski o TVN

"Eliminacja TVN24 z rynku medialnego celem"

Posłanka Lewicy Joanna Senyszyn przekonywała, że projekt ustawy PiS jest sprzeczny z konstytucją. - Jedynym jego celem jest eliminacja TVN24 z rynku medialnego i pozbawienie obywateli innego spojrzenia niż prezentowane przez TVP. W tym celu Sejm RP ma popsuć prawo medialne - powiedziała Senyszyn. Oświadczyła, że Lewica wnosi o odrzucenie projektu noweli ustawy medialnej w pierwszym czytaniu.

Michał Szczerba (KO) ocenił, że projekt noweli PiS to "odejście od cywilizowanych reguł stanowienia prawa i zmiana zasad gry w takcie jej trwania". Zwracał uwagę, że TVN24 złożył wniosek o przedłużenie koncesji na nadawanie.

Szczerba przekonywał, że wbrew zapewnieniom polityków PiS, w noweli nie chodzi o kwestie gospodarcze, tylko przejęcie wpływu na działalność TVN24. Jak dodał, PiS boi się wszystkich instytucji, które patrzą mu na ręce.

Czytaj także:

Poseł KO zaznaczył, że w projekcie ustawy nie ma wskazanych skutków finansowych wejścia w życie proponowanych przepisów. Dodał, że obowiązuje polsko-amerykański traktat z 1990 roku i Polska naraża się na wypłatę odszkodowań, jeśli nowela wejdzie w życie. Dodał, że "absolutnie" popiera wniosek o wysłuchanie publiczne ws. noweli autorstwa PiS.

Marcin Kierwiński (KO) dodał, że Polacy mają prawo, by docierała do nich rzetelna, niezakłamana informacja. Ocenił, że projekt został napisany na polityczne zamówienie i stanowi "domknięcie układu" przez PiS. Najpierw - jak mówił - została przejęta Telewizja Publiczna, potem prokuratura, a w następnym kroku władza zaatakowała sądy.

nt

Zobacz także

Zobacz także