"To europejski standard". Anna Kwiecień o ustawie medialnej
- Jestem przed finałem procesu ustawodawczego i mam nadzieję, że ustawa dot. mediów zostanie uchwalona. To są standardy, które obowiązują w wielu państwach Europy - powiedziała w Polskim Radiu 24 poseł PiS Anna Kwiecień. Innego zdania był Michał Jaros z PO, drugi gość audycji "Dwie Strony"
2021-07-21, 09:10
Na początku lipca posłowie PiS złożyli w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, w którym wskazano, że "koncesja na rozpowszechnianie programów radiowych i telewizyjnych może być udzielona osobie zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego, pod warunkiem, że taka osoba zagraniczna nie jest zależna od osoby zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie niebędącym państwem członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego".
Posłuchaj
W debacie publicznej często padają oceny, że projekt jest skierowany przeciwko stacji TVN, która obecnie jest w trakcie rozmów z Krajową Radą Radiofonii i Telewizji w sprawie przedłużenia koncesji. Właścicielem TVN jest amerykański koncern Discovery, ale zarządza stacją za pośrednictwem spółki Polish Television Holding BV, zarejestrowanej w Holandii.
Powiązany Artykuł
"Normalna dla każdego poważnego państwa". Premier o propozycji ustawy medialnej
"To wypacza wolność mediów w Polsce"
Anna Kwiecień (Prawo i Sprawiedliwość) przekonywała na antenie Polskiego Radia 24, że "duże państwa europejskie mają świadomość tego, że rynek medialny musi być chroniony przed wpływami państw, które wykorzystują mediów do prowadzenia wojny hybrydowej". - To doprecyzuje już istniejące przepisy - powiedziała.
Poseł oceniła, że "medium TVN uruchomiło wszelkie zasoby, aby zablokować ważną dla bezpieczeństwa Polski ustawę". - Nie jest to żadne "lex TVN", to porządkowanie sceny medialnej, żeby i u nas obowiązywały takie same standardy jak w innych krajach Unii Europejskiej - stwierdziła.
REKLAMA
- Ustawa o dekoncentracji mediów możliwa jesienią. Lichocka: chcemy uporządkować rynek medialny
- Marek Suski: TVN mało wiarygodny, powinien brać przykład z TVP
- Problemem nie presja z USA, a sejmowa arytmetyka. Suski o projekcie zmiany ustawy o radiofonii i telewizji
Inaczej kontrowersje wokół ustawy medialnej widzi polityk Platformy Obywatelskiej Michał Jaros. - PiS idzie na wojnę totalną z całym światem: z opozycją w polskim parlamencie, mediami, które przez ostatnich 30 lat kształtowały opinię publiczną, Unią Europejską, Stanami Zjednoczonymi - powiedział.
Michał Jaros podkreślał, że "Ustawa medialna jest skierowana w stronę TVN, aby np. przejąć go jak Polska Press przez jedną z państwowych spółek". - To wypacza wolność mediów w Polsce - ocenił.
- Jestem tym przerażony. Słyszałem o podobnych praktykach na Węgrzech, to prowadzi w złą stronę - dodał polityk.
REKLAMA
Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.
* * *
Audycja: "Dwie strony"
Prowadząca: Eliza Olczyk
Goście: Anna Kwiecień (PiS), Michał Jaros (PO)
Data emisji: 21.07.2021
REKLAMA
Godzina: 08.09
ks
REKLAMA