X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Normalna dla każdego poważnego państwa". Premier o propozycji ustawy medialnej

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2021 14:30
- Ustawa pozwalająca regulatorowi polskiemu weryfikować to, czy nabycie udziałów dominujących w podmiocie medialnym powinno mieć miejsce czy nie, jest ustawą jak najbardziej normalną dla każdego poważnego państwa - mówił w Krakowie premier Mateusz Morawiecki. Nowelizacja będzie przedmiotem prac sejmowej komisji już we wtorek. 
Premier Mateusz Morawiecki
Premier Mateusz MorawieckiFoto: PAP/Łukasz Gągulski
  • Premier Mateusz Morawiecki ocenił, że propozycja nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji autorstwa posłów PiS jest "normalna dla każdego poważnego państwa"
  • Szef rządu wskazał, że podobne do proponowanych w Polsce przepisów obowiązują m.in. w USA, Francji i Austrii
  • -  Traktujmy się, jako poważne państwo europejskie, a nie takie, do którego może wjechać każdy inwestor, który chce i zakupić sobie udziały medialne i potem poprzez udziały w mediach kontrolować debatę publiczną - powiedział Mateusz Morawiecki
  • Propozycja nowelizacji ustawy trafiła do Sejmu z początkiem lipca. Przewiduje ona, że koncesja na nadawanie programów radiowych i telewizyjnych może być udzielona osobie zagranicznej, której siedziba znajduje się w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego, pod warunkiem, że taka osoba nie jest zależna od osoby zagranicznej, której siedziba znajduje się w poza Europejskim Obszarem Gospodarczym
  • Jak powiedział wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, ustawa może być przedmiotem debaty posłów na najbliższym posiedzeniu izby

Twitter sebastian kaleta free 1200.jpg
"Nikt nie zagwarantuje tego, że TVN nie trafi w ręce kapitału rosyjskiego". Sebastian Kaleta o ustawie o RTV

Szef polskiego rządu wskazał, że przepisy podobne do tych zaproponowanych przez posłów PiS funkcjonują w wielu krajach. Podał przykłady USA, Francji, Austrii oraz "kilku państw zachodniej Europy".   

- Ustawa, która pozwala regulatorowi polskiemu weryfikować to, czy nabycie udziałów dominujących w podmiocie medialnym powinno mieć miejsce czy nie, jest ustawą jak najbardziej normalną dla każdego poważnego państwa - ocenił Mateusz Morawiecki.

-  Traktujmy się, jako poważne państwo europejskie, a nie takie, do którego może wjechać każdy inwestor, który chce i zakupić sobie udziały medialne i potem poprzez udziały w mediach kontrolować debatę publiczną - powiedział Mateusz Morawiecki. - Chcemy, żeby ta debata była różnorodna - zaznaczy. 

Czytaj także:

Szef rządu ocenił, że rządzący są "pod gigantycznym obstrzałem mediów". - Godzimy się z tym, na tym polega demokracja. Ale nie godzimy się na to, by z obcych krajów przyjeżdżali tutaj inwestorzy i bez zgody polskiego regulatora, mogli nabywać większościowe pakiety akcji - podkreślił premier Mateusz Morawiecki. 

Ustawa może wkrótce trafić pod głosowanie

We wtorek rozpoczyna się trzydniowe posiedzenie Sejmu. O godz. 17 sejmowa komisja kultury i środków przekazu ma rozpocząć prace nad poselskim projektem nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji. Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki nie wykluczył, że głosowanie nad tym projektem może się odbyć na tym posiedzeniu Sejmu.

00:17 terlecki - ustawa moze byc glosowana na tym posiedzeniu .mp3 Terlecki: ustawa jest w porządku obrad. Ona porządkuje nasze prawo funkcjonowania mediów (IAR)

Na początku lipca posłowie PiS złożyli w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, w którym wskazano, że "koncesja na rozpowszechnianie programów radiowych i telewizyjnych może być udzielona osobie zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego, pod warunkiem, że taka osoba zagraniczna nie jest zależna od osoby zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie niebędącym państwem członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego". Przedstawicielem wnioskodawców jest Marek Suski (PiS).

W debacie publicznej często padają oceny, że projekt jest skierowany przeciwko stacji TVN, która obecnie jest w trakcie rozmów z Krajową Radą Radiofonii i Telewizji w sprawie przedłużenia koncesji. Właścicielem TVN jest amerykański koncern Discovery, ale zarządza stacją za pośrednictwem spółki Polish Television Holding BV, zarejestrowanej w Holandii.


mbl

Czytaj także

Premier: Polska musi mieć instrument zapobiegający przejęciom mediów przez podmioty zewnętrzne

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2021 12:51
- Każde poważne państwo musi mieć takie instrumenty. Jestem zdumiony, że już wcześniej czegoś takiego w parlamencie nie zrobiliśmy - podkreślił premier Mateusz Morawiecki pytany o poselski projekt noweli ustawy o radiofonii i telewizji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier: lokalne media piszą o problemach regionów. Chcę z nimi rozmawiać o Polskim Ładzie

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2021 20:14
Podczas trasy promującej Polski Ład chcę rozmawiać z lokalnymi mediami z małych redakcji - zadeklarował na Facebooku premier Mateusz Morawiecki dołączając do wpisu wywiad przeprowadzony podczas poniedziałkowego wyjazdu do Pszczyny w woj. śląskim.
rozwiń zwiń