more_horiz
Wiadomości

Cichanouska: żądamy natychmiastowego zwolnienia z więzienia Maryi Kalesnikawej i Maksima Znaka

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2021 20:45
Liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska w rocznicę aresztowania Maryi Kalesnikawej żądała zwolnienia jej oraz Maksima Znaka z aresztu. Oboje - Znak i Kalesnikawa - zostali w poniedziałek skazani przez reżim Alaksandara Łukaszenki na 11 i 10 lat więzienia.
Swiatłana Cichanouska
Swiatłana CichanouskaFoto: twitter.com/Tsihanouskaya

Sąd w Mińsku skazał w poniedziałek na kary więzienia opozycjonistów Maryję Kalesnikawą i Maksima Znaka. Kalesnikawa ma spędzić w więzieniu 11 lat, Znak – 10. Oboje od września 2020 r. byli przetrzymywani w areszcie. Ich proces toczył się za zamkniętymi drzwiami. Kalesnikawa została aresztowana 7 września, a Znak 9 września 2020 r.

Czytaj także:
Cichanouska 1200 free tt.jpg
Swiatłana Cichanouska: w imieniu Białorusinów dziękuję Polsce i jej prezydentowi

Swiatłana Cichanouska podczas konferencji prasowej na Forum Ekonomicznym w Karpaczu żądała uwolnienia Kalesnikawej i Znaka. - Żądamy natychmiastowego zwolnienia z więzienia Maryi Kalesnikawej i Maksima Znaka, podobnie jak 650 więźniów politycznych na Białorusi - mówiła białoruska opozycjonistka.

Podkreślała, że Kalesnikawa i Znak są niewinni, a zostali skazani, ponieważ wystąpili przeciwko niedemokratycznemu reżimowi Alaksandara Łukaszenki. - Nie zatrzymamy się dopóki wszyscy na Białorusi nie będą wolni - zapewniała Swiatłana Cichanouska.

Liderka białoruskiej opozycji oceniła, że sankcje narzucane przez społeczność międzynarodową mogą wstrzymać brutalne reakcje reżimu Łukaszenki i apelowała o osądzenie wszystkich, którzy prześladują opozycję.

Posłuchaj
00:21 11282926_2.mp3 Swiatłana Cichanouska: sankcje mogą pomóc zatrzymać przemoc. (IAR)

- Rozumiemy, że sankcje nie są cudownym środkiem, ale one mogą pomóc w zatrzymaniu przemocy i uwolnieniu wszystkich więźniów politycznych. Obrońcy praw człowieka stale zbierają dowody zbrodni reżimu, zostaną one przedstawione sądowi lub trybunałowi - mówiła opozycjonistka. 

Bezprawny proces

Czytaj także:
pap_ łukaszenka 1200 .jpg
Łukaszenka grozi III wojną światową. "Do tego chcecie popchnąć nas i Rosjan?"

Siostra Kalesnikowej - Tatiana Chomicz - przypomniała, że dokładnie rok temu - 7 września Maryja Kalesnikawa została porwana i aresztowana przez służby Alaksandara Łukaszenki, a w poniedziałek wraz z Maksimem Znakiem została skazana.

- Maryja i Maksim są niewinni, zawsze działali w imię dobra publicznego - mówiła Chomicz. - Ich proces był bezprawny od samego początku - ocniła. Chomicz podkreśliła, że cały proces toczył się za zamkniętymi drzwiami, nie był transparentny, a wyrok jest jedynie pokazem siły reżimu Łukaszenki.

Tatiana Chomicz zapewniała, że jej siostra jest obecnie w dobrej kondycji. - Nie możemy się zatrzymać, musimy publicznie żądać ich zwolnienia, musimy apelować do organizacji międzynarodowych i polityków - mówiła siostra skazanej białoruskiej opozycjonistki.

Posłuchaj
00:25 11282926_1.mp3 Tatiana Chomicz podkreślała, że potrzeba podtrzymywania uwagi opinii publicznej o represjach na Białorusi:. (IAR)

Czytaj także:

Białoruska opozycja 

Kalesnikawa i Znak zostali oskarżeni o wezwania do działań na szkodę bezpieczeństwa narodowego, zmowę w celu przejęcia władzy w kraju, utworzenie organizacji ekstremistycznej. Groziła im kara pozbawienia wolności do 12 lat. Ich proces trwał od 4 sierpnia.

Czytaj także:
protest FREE 1200.jpg
Rok od wyborów na Białorusi. Kłysiński: ten system jest bardzo agresywny

39-letnia Kalesnikawa i 40-letni Znak byli pracownikami sztabu byłego bankiera Wiktara Babaryki, którego nie dopuszczono do startu w wyborach prezydenckich na Białorusi w 2020 r., a w bieżącym roku skazano na 14 lat kolonii karnej za rzekome malwersacje finansowe.

Oboje opozycjoniści dołączyli po aresztowaniu Babaryki w czerwcu ubiegłego roku do ekipy kandydatki na prezydenta Swiatłany Cichanouskiej, a po jej przymusowej emigracji weszli w skład prezydium opozycyjnej Rady Koordynacyjnej. Rada, którą tworzyło otoczenie Cichanouskiej, stawiała sobie za cel dialog z władzami w sprawie zażegnania kryzysu powyborczego i przeprowadzenia nowych wyborów.

jbt

Zobacz także

Zobacz także