more_horiz
Wiadomości

Wariant Delta a zachorowania na COVID-19 wśród osób zaszczepionych. Nowe badania

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2021 20:26
- Osoby zaszczepione szczepionką mRNA przeciwko COVID-19, które wcześniej przebyły tę chorobę, silniej neutralizują wariant Delta wirusa SARS-CoV-2 w porównaniu z osobami wcześniej niezakażonymi - informuje pismo "Immunity" we wczesnej, nieredagowanej wersji artykułu.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Rido/Shutterstock
dziecko szczepienie szczepionka shutterstock_1931732327 1200.jpg
Szczepienia dzieci od 5 roku życia przeciw COVID-19. Rekomendacja jeszcze w tym roku?

Pojawienie się wariantów wirusa SARS-CoV-2, posiadających mutacje w kluczowych dla ich rozpoznawania elementach wzbudziło obawy, że ewolucja wirusa osłabi naturalną odporność lub ochronę, jaką daje szczepienie.

Jedna wczesna mutacja w białku wypustek (D614G), która przesuwa równowagę między otwartą i zamkniętą konformacją białka bez modyfikacji neutralizacji przeciwciał, stała się na świecie dominująca. Od tego czasu globalnie rozprzestrzeniły się nowe warianty wzbudzające obawy (VOC) lub będące przedmiotem zainteresowania (VOI), z dodatkowymi kombinacjami mutacji i delecji, zlokalizowanych głównie w domenie wiążącej receptor ACE-2 (RBD) i N-końcowej domenie białko S. Szczególne znaczenie mają mutacje w domenie RBD.

Czytaj także:

Badacze z Universite de Paris, Universite Paris-Est Créteil, Institut Pasteur w Paryżu i kilku innych instytucji naukowych analizowali odpowiedź immunologiczną wywołaną szczepieniem szczepionką mRNA u pacjentów wcześniej zakażonych oraz niezakażonych.

Oprócz obecnych w surowicy immunoglobulin, kolejną “warstwę” ochrony immunologicznej stanowi generowanie komórek pamięci B (MBC) przeciwko SARS-CoV-2. Tak zwane komórki pamięci, inaczej limfocyty pamięci (ang. Memory B cell, MBC) to limfocyty B powstające w czasie pierwszego (pierwotnego) zakażenia patogenem.

"Komórki pamięci mogą przetrwać dekady"

Po przebytym zakażeniu komórki pamięci pozostają w organizmie, gotowe do przekształcenia w komórki plazmatyczne, mogące wytworzyć w krótkim czasie duże ilości przeciwciał, jeśli w organizmie ponownie pojawi się ten sam rodzaj chorobotwórczego drobnoustroju. Komórki pamięci mogą przetrwać dekady, co pozwala reagować na wielokrotną ekspozycję na ten sam antygen.

Jak wykazały nowe badania, szczepienie nasila aktywność komórek MBC u pacjentów, którzy wyzdrowieli z COVID-19. Takie MBC zachowują swoją różnorodność i wytwarzają silne przeciwciała neutralizujące różne warianty koronawirusa SARS-CoV-2.

Osoby, które wcześniej nie przechorowały SARS-CoV-2, wykazują niską neutralizację w surowicy wariantów po szczepieniu, jednak ich MBC dojrzewają, co pozwala reagować na różne warianty wirusa.

PAP/ jb

Zobacz także

Zobacz także