Pogodowa huśtawka i "zimni ogrodnicy". Prognoza pogody na tydzień

Cieplejsze dni poprzeplatane chłodniejszymi - w tym tygodniu czeka nas pogodowa huśtawka. Bliżej weekendu pojawi się deszcz. Nie będą to silne opady, ale obejmą cały kraj. Duże różnice ciśnienia przyniosą silniejszy wiatr. We znaki dadzą się też "zimni ogrodnicy".

2025-05-12, 10:41

Pogodowa huśtawka i "zimni ogrodnicy". Prognoza pogody na tydzień
W tym tygodniu czeka nas pogodowa huśtawka. Foto: ECMWF; WXCharts

Stopniowe ocieplenie aż do środy

Początek tygodnia chłodniejszy. W poniedziałek nie ma co liczyć na to, że termometry pokażą więcej niż 15 stopni, a i to tylko na zachodzie kraju. Polska jest pod wpływem klina wyżu w arktycznej masie powietrza. Na wschodzie zachmurzenie umiarkowane i duże z przelotnymi opadami deszczu, a w Karpatach nawet deszczu ze śniegiem i śniegu. Ponadto na południowym wschodzie możliwe burze z opadami krupy śnieżnej.

Nieco cieplej zrobi się we wtorek. Na zachodzie będzie słonecznie, a w Wielkopolsce może być nawet 20 stopni. Na chłodniejszym wschodzie ok. 15 stopni C. W obszarach podgórskich i nad morzem zdecydowanie chłodniej - od 11 do 13 st. C. 

Jednak to środa ma być najcieplejszym dniem tego tygodnia. Zachodnia połowa kraju może liczyć na 20 stopni, a miejscami nawet 22. Tam też powinno być błękitne bezchmurne niebo. Im bardziej na północny wschód, tym więcej chmur. Długo jednak nie nacieszymy się ciepłem, bo już tego dnia będzie można odczuć nadchodzącą dużą zmianę. Wiatr stanie się wyraźnie silniejszy, z podmuchami dochodzącymi do 50 km/h.

Pogodowy kryzys w czwartek

W czwartek odczujemy pogodowe tąpnięcie, a poprzedzająca go noc może na Podlasiu i Lubelszczyźnie przynieść nawet opady deszczu ze śniegiem. Temperatura, według modeli IMGW, spadnie z dnia na dzień nawet o 10 stopni. Najbardziej dotkliwie ta zmiana ma być odczuwalna na Kujawach i całej północno-centralnej Polsce.

REKLAMA

Prognozowana temperatura maksymalna w środę i czwartek Prognozowana temperatura maksymalna w środę i czwartek

Nad morzem słupki na termometrach zatrzymają się na 9 stopniach. Na zachodzie spadek temperatury będzie nieco mniejszy (rzędu 5-6 stopni), na wschodzie mniej zauważalny, bo tam już wcześniej będzie chłodniej. Na zachodzie będzie za to najmocniej wiało. 

W niedzielę najcieplej na... Podlasiu

Piątek to znowu ocieplenie, ale nie na południowym wschodzie. Tam prognozowany jest dalszy spadek temperatury. Nad morzem temperatura podskoczy do 12 stopni, a zaledwie 9 ma być na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie. Ściana zachodnia znowu wyraźnie powyżej 15 stopni C. Podobna pogoda utrzyma się w sobotę, ale już w całym kraju mają być temperatury dwucyfrowe. Przelotne, słabe opady deszczu prognozowane w całym kraju. 

Niedziela przyniesie zrównanie temperatur w całym kraju. Nie licząc terenów podgórskich, na termometrach będzie od 12 do 16 stopni. Pogodowa huśtawka wychyli się w drugą stronę. Najzimniejsze w przekroju tygodnia Podlasie będzie w niedzielę najcieplejszym regionem, na zachodzie będzie chłodniej. 

REKLAMA

"Zimni ogrodnicy" i chłodny tydzień

Ogólnie cały tydzień należy uznać za raczej chłodny. Średnia temperatura w porównaniu z danymi z 30 lat będzie na zachodzie minimalnie niższa, a na wschodzie anomalia przekroczy -4 stopnie.

To właśnie w zaczynającym się tygodniu przypadają tzw. "zimni ogrodnicy" i "zimna Zośka". To określenie trzech świętych, których wspomnienia liturgiczne przypadają na 12, 13 i 14 maja oraz obchodzone 15 maja wspomnienie św. Zofii. Ich imiona zostały powiązane z nawracającym co roku majowym ochłodzeniem, które daje się we znaki sadownikom i rolnikom. W prognozie zagrożeń IMGW widać potencjalne ostrzeżenia przed przymrozkami w najbliższych dniach. 

Prognoza zagrożeń IMGW - przymrozki Prognoza zagrożeń IMGW - przymrozki

Od poniedziałku znowu cieplej

W dostępnych modelach IMGW widzimy też początek kolejnego tygodnia. Tam znowu rysuje się nadchodzące z zachodu ocieplenie. We wtorek można spodziewać się nawet 23 stopni i praktycznie bezchmurnego nieba. To jednak nadal będzie chłodniejszy tydzień niż wieloletnia średnia, ale różnice będę mniejsze. Prawdziwego uderzenia ciepła można spodziewać się w trzeciej dekadzie maja. 

REKLAMA


W modelach pogodowych pod koniec maja widać nadchodzące ocieplenie W modelach pogodowych pod koniec maja widać nadchodzące z zachodu ocieplenie.
Czytaj także:

Źródła: IMGW/fc/k

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej