more_horiz
Wiadomości

"Przetrwaliśmy najgorszy okres pandemii. Daliśmy radę". Prezydent podsumował dotychczasową walkę z COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2021 12:55
- Z perspektywy czasu da się ocenić, które decyzje w okresie pandemii były lepsze, które gorsze, ale trzeba powiedzieć jedno - udało nam się przetrwać najgorszy do tej pory okres. Daliśmy radę - powiedział prezydent Andrzej Duda.
Prezydent podczas posiedzenia Rady ds. Ochrony Zdrowia
Prezydent podczas posiedzenia Rady ds. Ochrony ZdrowiaFoto: PAP/Andrzej Lange
shutterstock kobieta maseczka pandemia autobus 1200.jpg
Covidowe ograniczenia, nakazy i zakazy mają zostać przedłużone. Oto projekt rozporządzenia Rady Ministrów

Prezydent bierze udział w posiedzeniu Rady ds. Ochrony Zdrowia pt. "System ochrony zdrowia odporny na kryzysy - w jakim kierunku planować zmiany".

W swoim wystąpieniu Andrzej Duda podkreślił, że "dziś mamy już spory bagaż doświadczeń w zmaganiu się z najpoważniejszym wyzwaniem, jakie w ogóle pojawiło się w ciągu ostatnich dziesięcioleci, a mianowicie - pandemią koronawirusa". Prezydent zaznaczył, że z perspektywy czasu da się ocenić, które decyzje "podjęte w tym okresie kryzysowym były lepsze, które były gorsze".

Posłuchaj
00:34 11318774_1.mp3 Andrzej Duda: mamy już spore doświadczenie w zmaganiu się z największym wyzwaniem ostatnich dziesięcioleci - pandemią koronawirusa (IAR)

- Ale trzeba powiedzieć sobie jedno: generalnie się udało przetrwać najgorszy jak do tej pory okres - gdy mieliśmy ponad 20 tys. dziennie przypadków stwierdzonych koronawirusa, gdy musieliśmy uruchomić szpitale polowe, gdy nawet w hangarze na lotnisku Okęcie był szpital dedykowany covidowy - ocenił prezydent.

- To jest na pewno fakt - daliśmy radę. Nie mieliśmy do czynienia z taką sytuacją, by gremialnie zabrakło miejsc w szpitalach dla pacjentów, (...) by zabrakło komuś podstawowych środków ratujących życie, czyli choćby respiratorów, by dla kogoś zabrakło tlenu. Więc, jak mówię, ogólnie trzeba powiedzieć, że przeszliśmy przez ten najtrudniejszy okres i mamy nadzieję, że już taki więcej nie nastąpi - powiedział.

Strategia na przyszłość

Prezydent podkreślił jednocześnie, że "z całą pewnością jest dużo elementów, które można by poprawić". Podkreślił, że zasadniczym pytaniem jest to, w jaki sposób działać na przyszłość, "w jaki sposób powinniśmy mieć ustawiony system, by łatwiej i sprawniej był w stanie odpowiedzieć na tego typu nieprzewidziane wcześniej, a bardzo trudne sytuacje".

Jak mówił, drugim zagadnieniem - szerszym i poważniejszym - jest to, jak sprawić, by "system funkcjonował optymalnie przy danym poziomie finansowania". - Będziemy mieli kolejne zwiększenie poziomu finansowania ochrony zdrowia, zresztą ten wzrost (...) jest bardzo duży w ciągu ostatnich lat - zaznaczył Duda. Jak dodał, chodzi o to, by te środki były wydawane "jak najefektywniej, służąc jak najlepiej pacjentom".

kp

Zobacz także

Zobacz także