more_horiz
Wiadomości

Rzecznik MSZ: podjęliśmy decyzję, aby nie toczyć rozmów z Rosją ws. kryzysu na granicy z Białorusią

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2021 21:51
- Nasze władze podjęły decyzje, żeby nie toczyć rozmów z Rosją w sprawie kryzysu na granicy z Białorusią - poinformował rzecznik MSZ Łukasz Jasina. Zapowiedział, że ważne decyzje w sprawie tego kryzysu mogą zapaść na spotkaniu szefów MSZ państw NATO w Rydze pod koniec miesiąca.
Migranci przy granicy polsko-białoruskiej
Migranci przy granicy polsko-białoruskiejFoto: PAP/EPA/LEONID SCHEGLOV/BELTA HANDOUT

premier 1200 pap.jpg
"Nie ma wątpliwości, że sprawy zaszły za daleko". Premier o kryzysie przy polsko-białoruskiej granicy

Łukasz Jasina został zapytany w TVP Info o to, czy w sytuacji kryzysu migracyjnego na granicy z Białorusią, wywołanego przez ten kraj, Polska powinna rozmawiać w tej sprawie z Rosją. "Nasze władze podjęły decyzję, aby takich rozmów nie toczyć. Nie widzę też ze strony rosyjskiej dążenia do takich rozmów" - odpowiedział rzecznik MSZ.

Jak zauważył, Rosja w ciągu kilku ostatnich miesięcy odżegnuje się od polityki Łukaszenki mówiąc, że jest ona samodzielnie prowadzona.

Czytaj także:

Zapytany co robić, by wygrywać dyplomatycznie w sprawie konfliktu na granicy z Białorusią odparł, że "trzeba robić to, co robimy". - Dalej uznawać białoruskie społeczeństwo obywatelskie i nie zmieniać naszej polityki - wspierać Białorusinów w dążeniach do wolności. Dalej komunikować naszym sojusznikom jak sytuacja na prawdę wygląda, twardo stawiać sprawę na forach europejskich, czy NATO - wskazał.

Polska skorzysta z art. 4 Traktatu Północnoatlantyckiego?

Zapytany o zastosowanie w ramach NATO art. 4 traktatu sojuszu północnoatlantyckiego Łukasz Jasina stwierdził, że trwają w tej sprawie konsultacje z najbliższymi sojusznikami: Litwą i Łotwą. - Zobaczymy jaka będzie decyzja - powiedział.

Przyznał, że w tej sprawie nie może informować o wszystkim. Ale, jak dodał, ważne decyzje w tej kwestii zapadną na najbliższym spotkaniu NATO w Rydze.

Spotkanie Ministrów Spraw Zagranicznych NATO w Rydze będzie trwać w dniach 30 listopada - 1 grudnia.

ng

Zobacz także

Zobacz także