"Sprzeciwiamy się hybrydowemu atakowi". Premier rozmawiał z szefami rządów Litwy i Łotwy

2021-11-13, 23:12

"Sprzeciwiamy się hybrydowemu atakowi". Premier rozmawiał z szefami rządów Litwy i Łotwy
Premier Mateusz Morawiecki. Foto: PAP/Marcin Obara

Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał z premier Litwy Ingridą Šimonytė i premierem Łotwy Krišjānisem Kariņšem. Szef polskiego rządu poinformował o tym na Twitterze.


Powiązany Artykuł

1200 migranci granica pap (1).jpg

"Zdecydowanie sprzeciwiamy się hybrydowym atakom reżimu Łukaszenki" - oświadczył Mateusz Morawiecki. "Działamy w ścisłej koordynacji, aby chronić granice Unii Europejskiej i wzywamy do wspólnych działań w celu powstrzymania agresji Łukaszenki, medialnych manipulacji i fake newsów" - dodał premier.

Obecnie w rejonie Bruzgów, na wysokości Kuźnicy, po stronie białoruskiej znajduje się koczowisko migrantów, którzy chcą nielegalnie przedrzeć się na teren Unii Europejskiej. Białoruskie służby próbowały w nocy w rejonie miejscowości Czeremcha zniszczyć tymczasową zaporę graniczną ustawioną po polskiej stronie.

Polskie służby były oślepiane wiązkami laserowymi oraz światłem stroboskopowym - na filmie opublikowanym przez Straż Graniczną widać osoby w mundurach, które po białoruskiej stronie granicy trzymają reflektory, skierowane na polskich żołnierzy. Straż Graniczna poinformowała, że to Białorusini wyposażyli migrantów w gaz łzawiący, który został rozpylony w kierunku polskich służb, którym udało się zapobiec próbie nielegalnego sforsowania granicy.

Kryzys migracyjny

Od wiosny gwałtownie wzrosła liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy Białorusi z Litwą, Łotwą i Polską przez migrantów z krajów Bliskiego Wschodu, Afryki i innych regionów. UE i państwa członkowskie podkreślają, że to efekt celowych działań reżimu Alaksandra Łukaszenki, który instrumentalnie wykorzystuje migrantów w odpowiedzi na sankcje.

Zgodnie z informacjami przekazywanymi przez rząd w pasie przygranicznym po białoruskiej stronie granicy z Polską przebywa obecnie od 2 do 4 tys. migrantów, regularnie dochodzi do prób siłowego przekroczenia granicy oraz prowokacji ze strony służb białoruskich. Od 2 września, w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego obowiązuje stan wyjątkowy.

pkur

Polecane

Wróć do strony głównej