more_horiz
Wiadomości

"Współpracujemy ramię w ramię". Brytyjski sekretarz obrony o sytuacji na granicy

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2021 14:04
Polska i Wielka Brytania zawsze będą stały ze sobą ramię w ramię i zawsze będą ze sobą współpracować - zapewnił sekretarz obrony Wielkiej Brytanii Ben Wallace w Bemowie Piskim (woj. warmińsko-mazurskie). Dodał, że oba państwa nie dopuszczą, by sytuacja na granicy Polski z Białorusią zaogniła się.
Ben Wallace i Mariusz Błaszczak
Ben Wallace i Mariusz BłaszczakFoto: PAP/Tomasz Waszczuk

Ben Wallace na konferencji prasowej w Bemowie Piskim powiedział, że bliska współpraca pomiędzy Wielką Brytanią i Polską, "która się materializuje", może być "przygodą na jedną noc" albo może to być bardzo długie, wieloletnie małżeństwo. - Patrząc na wiele lat naszych wspólnych doświadczeń, nasze relacje to właśnie takie długie, bardzo dobre małżeństwo - powiedział.

błaszczak 1200 pap (1).jpg
Szef MON: do Polski przyjedzie kompania wojsk inżynieryjnych z Wielkiej Brytanii

"Nie dopuścimy do zaognienia sytuacji

Brytyjczyk, mówiąc o sytuacji na polsko-białoruskiej granicy, ocenił, że jest to świadoma próba destabilizowania nie tylko Polski, Łotwy i Litwy, ale też całej Europy, po to by ją osłabić. - Najlepszy sposób, żeby na to odpowiedzieć, to współpracować ze sobą ramię w ramię, nie tylko w ramach NATO, ale też jako dobrzy przyjaciele i partnerzy - ocenił.

Posłuchaj
00:17 Wallace PL IAR.mp3 Ben Wallace: najlepszym sposobem, by na to odpowiedzieć, jest współpraca. Nie tylko w ramach NATO, ale po prostu jako dobrzy przyjaciele i partnerzy, by wysłać sygnał, że na to nie pozwolimy. Apelujemy do Białorusi, aby zaprzestała tej obrzydliwej próby wykorzystywania ludzi jako broni, która ma destabilizować poszczególne kraje (IAR)

- Zdecydowanie nie dopuścimy do tego, aby sytuacja na granicy zaogniała się jeszcze bardziej. Apelujemy do Łukaszenki, aby zaprzestał tej obrzydliwej próby wykorzystywania ludzi jako broni, którzy są pchani na granicę w imię wcześniej skalkulowanego przez niego interesu - podkreślił.

Czytaj również:

Posłuchaj
00:33 Błaszczak UK IAR.mp3 Mariusz Błaszczak: niedługo do Polski przyjedzie kompania wojsk inżynieryjnych z Wielkiej Brytanii. Ich zadaniem będzie m.in. naprawa tymczasowego ogrodzenia (IAR)

Współpraca przemysłu zbrojeniowego

Wallace ocenił też, że oferta dotycząca współpracy przemysłu zbrojeniowego pomiędzy państwami jest bardzo istotna dla Wielkiej Brytanii.

granica free 1200 wot silnewsparcie_strazy_granicznej_08 (1).jpg
Migranci forsowali granicę przy pomocy petard i laserów. Rzecznik SG: pomagają im służby białoruskie

- Nie chcemy być postrzegani jako partner, który tylko sprzeda produkt. Chcemy, żeby dzięki współpracy w ramach przemysłu obronnego Polska zdobyła nowe zdolności, nowe technologie, aby stworzyć w Polsce nowe miejsca pracy, aby polski przemysł obronny mógł być jeszcze lepszy, i aby mógł zapewnić bezpieczeństwo nie tylko Polsce, ale też wszystkim sojusznikom. (...) Polska i Wielka Brytania zawsze będą stały ze sobą ramię w ramię i zawsze będą ze sobą współpracować - zapewnił.

jmo

Zobacz także

Zobacz także