more_horiz
Wiadomości

Premier poleci w środę do Paryża. Spotka się z prezydentem Francji

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2021 17:06
Informację przekazał na Twitterze rzecznik rządu Piotr Müller. Tematem spotkania mają być "wyzwania geopolityczne dla Europy". Będą to kolejne w ostatnich dniach konsultacje szefa polskiego rządu z przywódcami krajów Unii Europejskiej w sprawie sytuacji na granicy z Białorusią. Tego samego dnia Morawiecki także uda się do stolicy Słowenii na spotkanie z tamtejszym premierem.
Premier Mateusz Morawiecki i prezydent Francji Emmauel Macron spotkają się w środę w Paryżu
Premier Mateusz Morawiecki i prezydent Francji Emmauel Macron spotkają się w środę w Paryżu Foto: Forum/Mateusz Włodarczyk

- Jutro w Paryżu spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem - poinformował w mediach społecznościowych Müller.

Czytaj także:

Zapowiedział, że tematem będą wyzwania geopolityczne dla Europy. W szczególności w kontekście ataków hybrydowych przeprowadzanych przez Białoruś oraz działań destabilizujących rynek gazowy i energetyczny w Europie.

W środę premier Morawiecki uda się również do Lublany, gdzie spotka się z premierem Słowenii Janezem Janšą. Kraj obecnie sprawuje obecnie prezydencję w UE. - Trudna sytuacja geopolityczna, ataki cybernetyczne, zagrożenia na rynku energetycznym, sztuczne ruchy migracyjne to obszary wymagające wspólnych działań i koordynacji - podkreślił w komunikacie rzecznik rządu. 

Rozmowy z europejskimi partnerami

Premierzy państw Grupy Wyszehradzkiej rozmawiają w Budapeszcie o kryzysie na granicy polsko-białoruskiej. Przed wylotem do stolicy Węgier szef ustępującego czeskiego rządu Andrej Babisz zapewnił, że jego kraj jest gotowy udzielić Polsce wsparcia. To kolejne w ostatnich dniach konsultacje polskiego premiera z przywódcami krajów Unii Europejskiej w sprawie sytuacji na granicy z Białorusią.

Jeszcze dziś premier Morawiecki po szczycie szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej spotka się z premierem Republiki Chorwacji w Zagrzebiu.

W niedzielę szef rządu odbył wizyty na LitwieŁotwie i w Estonii, gdzie rozmawiał ze swoimi odpowiednikami o sytuacji na granicy. W poniedziałek spotkał się w Warszawie z szefem Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) Mathiasem Cormannem.

ZOBACZ TAKŻE: Zbigniew Rau o kryzysie na wschodniej granicy

st

Zobacz także

Zobacz także